| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate spune ce este spatiul,, Schengen,,?

Răspuns Câştigător
| Codruta a răspuns:

Spatiul Schengen reprezinta o zona de libertate de miscare unde controalele la frontierele interne ale statelor semnatare au fost eliminate si a fost creata o singura frontiera externa unde controalele se desfasoara conform unui set de reguli clare.

adica fara frontiere
poti merge in orice tara care apartine spatiului Schengen fara pasaport, fara alte documente

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un spatiu de libera circulatie a persoanelor si marfurilor, format din mai multe state europene, marea majoritate fiind membre ale UE. Intre aceste state sunt desfiintate controalele la frontiera. Numai bine!

neluL
| neluL a răspuns:

Spatiul Schengen reprezinta o zona de libertate de miscare unde controalele la frontierele interne ale statelor semnatare au fost eliminate si a fost creata o singura frontiera externa unde controalele se desfasoara conform unui set de reguli clare in materie de vize, migratie, azil, precum si masuri referitoare la cooperarea politieneasca, judiciara sau vamala.
În prezent, 25 state europene sunt membre cu drepturi depline în Acordul Schengen. Acestea sunt: Belgia, Franţa, Germania, Luxemburg, Olanda, Italia, Portugalia, Spania, Grecia, Austria, Danemarca, Finlanda, Islanda, Norvegia, Suedia .Cehia.Lituania, Slovacia, Elvetia, Estonia, Malta, Slovenia, Letonia, Polonia, Ungaria.
VIITOARE STATE MEMBRE ALE ACORDULUI SCHENGEN vor fi :Romania, Cipru, Bulgaria, Lichenstein

Nota:

3 state semnatare ale Acordului Schengen, care nu sunt state membre ale Uniunii Europene, respectiv:

1) Islanda
2) Norvegia
3) Elvetia

2 state membre ale Uniunii Europene, au decis sa nu aplice in totalitate acquis-ul Schengen, dar colaboreaza cu statele membre Schengen in anumite domenii, respectiv:
1) Irlanda
2) Marea Britanie

| kenzo a răspuns:

Spatiul Schengen reprezinta o zona de libertate de miscare unde controalele la frontierele interne ale statelor semnatare au fost eliminate si a fost creata o singura frontiera externa unde controalele se desfasoara conform unui set de reguli clare.