| Andrei7520152 a întrebat:

Ce vom castiga daca intram in spatiul Schengen?

5 răspunsuri:
| zotescumarius a răspuns:

Spatiul schengen nu are nimic de aface cu libertatea de miscare a oamenilor, capitalurilor, muncitorilor care sunt garantate de UE.
Prin aderarea la Schengen nu se abolesc restrictiile de munca din unele state (restrictii care se abolesc abia la 1 ianuarie 2014 de drept).

Spatiul schengen este un spatiu in care persoanele pot calatori in interioriul lui fara a mai fi opriti la vama. Adica dupa aderarea la schengen nu va mai trebui sa arati buletinul la vama bulgareasca sau maghiara pentru simplul fapt ca acestea nu vor mai exista. Veti trece cu 130 la ora si nimeni nu va zice nimic. E ca si cum treci din Ilfov din Giurgiu sau din Arad in Timis.

| regis a răspuns (pentru zotescumarius):

Pai cum nu are nimic de a face cu libertatea de miscare, din moment ce poti calatori fara a arata buletinul, deci practic chiar fara a-l avea la tine? Asta inseamna libertate totala de miscare, inclusiv pentru cei care le-a expirat buletinul, le-a fost furat, l-au pierdut sau pur si simplu nu au varsta minima legala pentru obtinerea lui (14 ani).
Libertatea de miscare este un avantaj minor fata de altele care vor veni odata cu integrarea in Schengen. Nu numai ca se vor economisi bani prin desfiintarea punctelor de control (adica salarii, uniforme, mijloace de transport, sisteme informatice, cheltuieli de intretinere a cladirilor etc), dar se vor si atrage mai multie investitii, un mediu fara control vamal fiind mult mai atractiv pentru investitorii straini, atat din punct de vedere al costurilor, cat si din punct de vedere al timpilor de tranzit.

| superdorex a răspuns:

Vom avea voie sa mergem oriunde, si apoi sa muncesti fara oprelistile de care beneficiem acum pe piata muncii! Apoi sa inveti oriunde, sunt multe avantaje!

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

Nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti calatori fara sa te legitimezi la vama