| IonutValentin14 a întrebat:

cum aflu latura unui triunghi echilateral daca stiu inaltimea 2 radical din 3? Va rog cat mai repede! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AlexandraMR11 a răspuns:

Pai se formeaza un triunghi dreptunghic care are ca si catete inaltimea(h) si 1/2 dintr-o latura(lpe2), iar ipotenuza este o latura(l) a triunghiuluifolosesti teorema lui pitagora si vine asa: l la patrat = lpe2 totul la patrat+ h la patrat -> l la patrat = lpatrat pe 4 + 12 (adica 2 radical din 3 totul la patrat) -> apoi se amplifica toti termenii cu patru: 4 l la patrat = l patrat + 48 -> 4l patrat - l patrat= 48 -> 3 lpatrat = 48 -> l patrat = 16 => l= radical din 16 -> l= 4

| IonutValentin14 explică (pentru AlexandraMR11):

Ms mult! Am rezolvat problema!

| LTAA a răspuns (pentru IonutValentin14):

In loc sa multumesti ai putea da funda! Este o metoda mult mai simpla.

| AlexandraMR11 a răspuns (pentru IonutValentin14):

Ma bucur ca te-am putut ajuta! happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-un triunghi echilateral, h (inaltimea) = [(radical (3)) / 2] inmultit cu l (latura). O sa ai 2 inmultit cu h = (radical din 3) inmultit cu l. Deci l = (2h) impartit la (radical din 3). Deci l este 4. Spor la rezolvat!