| TheStar327 a întrebat:

SaLL tPu! Imi puteti explica si mie proverbul : "Vara sa-ti faci sanie, iar iarna, caruta. Ms. Dau fundita!

Răspuns Câştigător
| Aesir a răspuns:

Adica sa fii pregatit pentru orice din timp si sa nu lasi toate lucrurile care le ai de facut pe ultimul moment. Este un proverb foarte intelept happy

1 răspuns:
| neekole a răspuns:

Acest proverb se refera la faptul ca trebuie sa fii pregatit pentru oricel. Chiar daca nu ai nevoie de ceva in acest moment, trebuie sa te pregatesti, pentru ca cine stie ce va urma? Pana la urma, nu strica daca esti prea pregatit, decat sa nu fii pregatit deloc. In cateva cuvinte, proverbul se refera la faptul ca oamenii ar trebui sa fie pregatiti, si sa nu "ingrase porcul in ajun". Sper ca te-am ajutat. Funda?