| florinrazvan a întrebat:

sama ajute cineva care este la facultatea de limbi straine, am terminat anul asta cu media la bac 7 as vrea sa dau la fac limbi straine la anul,am intrat pe site lor,am vazut cum se intra cu examen la doua limbi (sau engleza si gramatica lb romane)sau cu media dela bac si scrisoare de intentie,engleza o stiu bine cred ca o sa ma apuc de meditatii la gramatica lb romana,as vrea sa stiu daca sa ma inscriu si la cele fara examen adica cu scrisoarea de int si med bac(stiu ca este mica media la bac am vreo sansa?) si ce limbi se cauta? am inteles ca araba, rusa, limbi slave,?

2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Se caută limbile țărilor cele mai puternice economic. Brazilia, Germania, China, Anglia, Franța, Rusia, țările nordice, araba, etc. Poți găsi statistici pe net cu cele mai căutate limbi. Depinde de facultatea la care vrei să intri, cel mai bine e să îți pui dosarul la mai multe și dacă ești acceptat la două sau mai multe, alegi ce îți place. Dacă intri la taxă în primul semestru, oricum poți trage tare și din semestrul 2 intri la buget.

| neutrino a răspuns:

Japoneza, chineza, araba si rusa.