| Sweety777 a întrebat:

Va rog imi dati si mie niste probleme de logica de clasa 4? Dar sa nu fie cu calcule sau cu numere, sa te gandesti doar la rezolvarea problemei.Va rog dati-mi in ziua asta.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

1) Oamenii dintr-un sat erau înmormîntați pe un deal. De ce?
2) De ce purta Mihai Viteazul brîu roșu?
3) Pe coloana unei adunări ai în loc de cifre toate literele de la A la J. Care va fi cifra unităților care se înscrie, sub linie, la TOTAL?
4) Un cetățean italian, care trăiește în Elveția, poate fi înmormîntat în Franța cu funeralii naționale? Da sau nu? Argumentați răspunsul.
5) Ziua naționala a Statelor Unite ale Americii este 4 iulie?
Cîte state din America Latină mai au ziua de 4 iulie?
6) Pe o stradă din Paris, la anul 1900, s-a deschis un atelier de croitorie pe a cărui firmă scria: „Cel mai bun croitor din Paris".
După cîteva luni, cîteva case mai sus, alt croitor, și pe firma lui scria: „Cel mai bun croitor din Franța".
După alte cîteva luni, cîteva case mai jos de primul, un al treilea croitor, iar pe firma lui scria : „Cel mai bun croitor din lume".
Dar nu a fost de ajuns...
La numai o lună, vizavi de cei trei apăru un al patrulea croitor de pe al cărui firmă reieșea că e mai bun decît toți!
Cum, mai bun și decît cel mai bun din lume?
Da, mai bun!
Ce scria pe firma acestuia?

| corolav a răspuns (pentru corolav):

Ai reușit să răspunzi la vreuna dintre întrebări?

2 răspunsuri:
| DenyCriss a răspuns:

Uite una: Bunica are 4 nepoti.si 4 mere intr-o farfurie, pe o masa.Cum face bunica sa imparta cele 4 mere nepotilor dar un mar trebuie sa ramana pe farfurie?

Pai.raspunsul e: Bunica imparte merele, dar al4-lea mar il da tot cu farfurie celui de-al a4-lea nepot big grin (bine.nu neaparat la al4-lea nepot)

Sper ca te-am ajutat happy

Funda?happy