| 12102000alina a întrebat:

Salut tpu.doresc cele mai interesante probleme e logica cu rezolvarea lor. funa

7 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Nu exista probleme de logica, mai intai vezic a insemna logica, cel mai bun probleme complicate care te pun pe ganduri,

| 12102000alina explică (pentru Vvistula):

Auzi intrebarea era alta desteptule/desteapto

| Vvistula a răspuns (pentru 12102000alina):

Tu nu ai pus intrebarea corect

| 12102000alina explică (pentru Vvistula):

Dar cum trebuia sa o pun

| Vvistula a răspuns (pentru 12102000alina):

Exact cum nu ai pus-o pe aceasta

| BellaKiოNana a răspuns:

A) Participi într-o cursă. Îl întreci pe al doilea. Pe ce poziţie eşti?
b) Dacă îl întreci pe ultimul eşti …?
c) Imaginează-ţi că te afli într-o barcă care se scufundă care este înconjurată de rechini, cum supravieţuieşti?
d) Ce este uşor ca un fulg dar nici cel mai puternic om nu poate s-o ţină mai mult de câteva minute?
e) Ce s-a întâmplat în 1961 şi nu se va mai întâmpla până în anul 6009?
f) Sunt 5 mere într-un coş şi 5 persoane. Cum dai la fiecare persoană un măr astfel încât să rămână un măr în coş?
raspunsuri.
a) a doua
b) ultimul
c) greu
d) chibritul
e) nimic
f) marul lui adam

| AnabellaXD a răspuns:

Pe o insula indepartata traiesc doua triburi A si B.Se stie ca, in timp ce copiii din tribul A spun intotdeauna adevarul, cei din tribul B nu-l spun niciodata.
Un calator intreaba un copil dintr-un grup:
-Tu din ce trib esti?
Deoarece n-a inteles raspunsul primit, copilul a zis ceva si a zbughit-o.Il intreaba pe un altul:
-Ce-a zis primul copil?
-A spus ca este din tribul B,raspunde acesta din urma.
DIN CE TRIBURI SUNT ACESTI DOI COPII?
Raspunsbig grinaca al doilea copil ar fi din A,ar insemna ca spune adevarul.Or, afirmatia:,, Eu sunt din tribul B'', nu poate fi spusa de nimeni, indiferent din e trib este.
In concluzie cel de-al doilea copil este din tribul B si minte.
Inseamna ca primul copil este din tribul A.
big grin