| Mihai_George_1997 a întrebat:

Sall trebuie sa scriu o scrisoare in engleza si sa ii spun unui prieten cum ma cheama, unde locuiesc, la ce scoala sunt, daca am frate ( in cazul meu da un frate) cum se numeste fratele meu, cati ani are si ce animal imi place, si ii mai spun ca imi place fotbalu, atat dau funda

Răspuns Câştigător
| Lariii99 a răspuns:

Heii.
Uite aici modelul, completezi tu restul cu datele tale:
Hello.My name is Mihai.I live in Romania, ..Me and my brother. go to the school no..He has. years old and he likes very much the animal :. and the footbal, too!
Cam asta e. sper ca te-am ajutat si poate o fundita, te rog?puppy dog eyes

18 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă îţi este prieten nu poţi convorbi pe messenger? De ce prin scrisoare?
Treaba e că tu trebuie să te dai "mare " cu engleza pe care o ştii ( adică pe care nu o ştii) şi pentru asta trebuie să-ţi facem noi traducerea în engleză.
În ultimă instanţă, poate că s-ar găsi cineva să ţi-o traducă, dar fă-o şi tu măcar în limba română.

| TheStory a răspuns:

Poti gasi toate astea cu google translate

| AlcolicSmile123 a răspuns:

Dear... (Numele cui vrei sa i-o dai Exemplu: Andrei)

Hi, my name is Mihai.
I live in Romania,... (Exemplu:Bucuresti), I am going to school... (Exemplu:Mihai Eminescu).
I have a brother. His name is...(Exemplubig grinragos) and he have... (Exemplu: 14 (Fourteen)) years old
My favorite animal is... (Exemplu: Cat (pisica)). That's all about me, oh! I like football! Do you like football?

With love, Mihai.

-------------------------------------
Asta-i tot. Daca vrei ajutor la numere poti sa imi spui
Daca numerele sunt de la 13-19:...teen (Exemplu five teen, legat)
11:eleven
12:twelve
20-99 : fivety (50)
fivetyone (51)
Twenty (20)
Si tot asa, e usor.
Oh,
100-999: One hundred (100)
One hundred two (102), etc.
1000-9999 : One thousand (1000)
one thousandnine hundred and seven (1997)
etc.

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Scuze, la One hundred two am pus 120, este 102.
Scuze.

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Si la 1997 era: one thousand nine hundred and ninetyseven.
Nu eram atent.

| Lariii99 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Heii.
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu stii asa de bine pe cat ai vrea..Verbul to have la tine e total aiurea.
I have
You have
He/she/it has**
We have
You have
They have
In al doilea rand, numerele de la 13 la 19 se termina cu teen, iar cele de la 20 in sus cu ty, dar nu le-ai scris corect.:
20-twenty
30-thirty
40-fourty
50-fifty
60-sixty
70-seventy
80-eighty
90-ninety
100-one hundred
Apoi, mai e o chestie pe care ai gresit-o TOTAL..Si anume, anii..In engleza, anii se citesc asa:primele 2 cifre si ultimele 2 cifre, dar asta doar la anii pana in 2000.Anume:
1990-nineteen ninety
1922-nineteen twentytwo
2008-two thousand and eight
s.a.m.d
Deci., ...parerea mea e sa inveti TU PRIMUL engleza, apoi sa dai lectii si la altii! happy
Bye happy

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru Lariii99):

Esti nebuna? 1. Da verbul"have" nu-l stiu prea bine.
2.Am scris bine numerele.

| Lariii99 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Heii..cata vreme nu te-am jignit, nu iti da nimeni dreptul de a ma face pe mine nebuna.
1.Am vazut ca nu stii verbul to have.
2.Nu le-ai scris bine, imi pare rau sa te dezamagesc.e doar parerea ta. poti intreba orice prof. de engleza.
Bye happy

| MadalinaElly a răspuns:

Hello my name it...
i live in...
i'm school...
i only one brother he's name...
he's .....years
my favorit animal is...
i like football...

| MicutzaRuxi a răspuns:

Cand scrii o scrisoare nu incepi cu "Hello", foloseste formula de adresare.
"Dear Jimmy,
My name is Mihai and I live in ____ (Unde locuiesti tu), Rumania. I`m studying in (numele cladirii unde studiezi) and I have fifteen years old and I have an brother called (Numele fratelui). He has (cati ani are). I really like dogs/cainii ( sau ce animal iti place tie) and I love to play football.
I wait a letter from you! I want to know something about you too!

Your friend, Mihai"

Si asta e! sper ca te-am ajutat:*

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru MicutzaRuxi):

Si eu ce am spus?

| MicutzaRuxi a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Nimic gresit. nu te suparastraight face

| Magureanu_Krisztofer_1994 a răspuns:

Eu de obicei utilizez (http://translation.babylon.com/) este un program foarte bun :D

| alepup21 a răspuns:

Hello my name is Michael, I live in __ and go to school. I only brother _ his name has._. years. I really like the animal is me _. because... But still the most loved sport is football! si adauga unde sunt puncte

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru alepup21):

I only brother?
I have one brother.-.
I really like the animal is me?
I like animal...

| MaSSty a răspuns:

Hello my name is Michael, I live in __ and go to school. I only brother _ his name has._. years. I really like the animal is me _. because... But still the most loved sport is football! Unde sunt punctele acolo trebuie sa adaugi tu!winking Funda big grin?

| raducu2008 a răspuns:

Poti gasi toate astea cu google translate sau. uite incerc eu sa formulez o scrisoare in engleza pentru tine :Hello my friend, my name is Mihai George i live in Romania [sau aici poti spune exact localitatea], i have 15 years old [sau exact ce varsta ai tu] and actually i'm studying in [numele liceului tau] high school.As a hobby i like very much football, and i love dogs[sau ce animal iti place], i have a brother his name is [cum il cheama pe fratele tau]. sper sa intelegi ceva din ce am scris, si mai ales sa fie de ajutor.bafta