| Beatrice244 a întrebat:

Sallut. Spuneti-mi si mie trei popoare antice, trei personalitati din istori epocii antice, trei personalitati din epoca moderna si trei evenimente istorice romanesti.Va rogg mult dati-mi raspunsuri corecte.Multumesc

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Grecii, romanii, egiptenii, asirienii, mesopotamienii; Alexandru Macedon, Caesar, Hannibal, Nabucodonosor, Cleopatra; Napoleon Bonaparte, Bismark, Churchill, Regina Elisabeta; Războiul de independenţă de la 1887, Unirea Prncipatelor de la 1859, Unirea cea mare de la 1 decembrie 1918, luptele de la Mărăşti, Mărăşeşti, Oituz;

| danielcretu1980 a răspuns:

Grecii, egiptenii, romanii
Pericle, Ramses II, Iulius Caesar
Carol I, Carol II, I.C. Bratianu
Unirea de la 1859, Unirea de la 1918 si Revolutia din 1989

De unde stii daca sunt corecte?
Desi sunt...

| lllullla a răspuns:

Popoare antice: grecii, egiptenii, romanii
trei personalitati din istoria antica: Caesar, Burebista, Alexandru cel Mare
trei personalitati epoca moderna: (Romania) Nicolae Titulescu, Ion Mihalache, Iuliu Maniu
trei evenimente istorice romanesti: 15 mai 1955 - Romania adera la Pactul de la Varsovia
6 martie 1945 - instaurarea guvernului dr. Petru Groza
10 mai 1881- incoronarea regilor - Carol I si Elisabeta de Wied