Întrebare recomandată | SmallStep a întrebat:

Salut!
1. Ce este gandirea critica?

2. La ce este utila si cum ma poate ajuta?

3. Imi puteti recomanda va rog orice fel de lucrari pe aceasta tema?

4. Cum ati fost ajutati in viata personala de gandirea critica?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Capacitatea de a analiza, de a-ți pune întrebări și de a găsi dovezi. M-a ajutat să fiu obiectivă în multe situații și să iau decizii cât mai raționale. Poți citi filosofie elenă.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Gandirea critica este ideea de "Carti! Te fac neprost."

| DeMicUnCălător a răspuns:

Curaj. Curajul de-a căuta, găsii și accepta adevărul despre TINE.

| VasileRapidistu13 a răspuns:

Gandirea critica e gandirea logica, te ajuta la tot pe mine sa depasesc unele frici, la scoala, cam atat.Fa chestii neobisnuita sa o dezvolti, cu mana mai putin dominanta lucreaza cu ea, apuca obiecte.

| LifeLust a răspuns:

Gandirea critica este singura adevarata 'gandirec nebazata pe emotii si intuitie care nu aduc rezultate sigure.

Prin ea putem sa spunem ca ceva este adevarat fara sa ascultam la ce zic oamenii, necunoscatorii sau teorii ale conspiratiei si mituri. Prin ea gasim sursele de informatie care ne duc la roade pozitive. Prin ea stim cum sa analizam un articol sau sa interpretam datele stiintifice. Prin ea putem sa identificam cine minte si care este minciuna.

Gandirea critica este cea mai de pret comoara pe care am invatat-o. M-a ajutat enorm in viata de zi cu zi, in intrebarile care ma framantau, in a nu cadea prada unor concluzii pripite dar nici inselatorii. Sa vad realitatea cu o claritate si o confidenta benefica.

| SmallStep explică (pentru LifeLust):

Va rog, imi puteti recomanda lecturi pe aceasta tema? Va intreb pentru ca vad ca sunteti informat si pasionat de gandirea critica si mi-ar face placere sa aflu si eu mai multe

| LifeLust a răspuns:

Gandirea critica inseamna sa ne analizam opiniile si sa le dovedim, sa le testam si sa ne gandim la ele, sa ne punem intrebari pentru a ajunge la cea mai bine pregatita idee. Este o frumusete pura si este o forma de a nu gandi ca ceva este intotul cunoscut si descoperit, ca opinia noasyra este finalizata si singura posibilitate. De a ne deschide mintea ai a vedea mai mult, a cuprinde si invata de la altii, asa cum faci tu acum.