| skull12 a întrebat:

Salut,
1. ce profil este mai bun si mai "usor", filologie sau stiinte sociale?
2. daca ma duc pe filologie si termin clasa XII, pot sa ma duc la facultatea de relatii internationale si studii europene?

P.S: nu imi place mate, fizica, chimie, (REAL)

Răspuns Câştigător
| SynapseNinja a răspuns:

Eu zic că îți va fi destul de ușor la profilul pe care vrei să mergi la facultate, cu ce vrei să faci în liceu. Până la urmă, liceul e mai puțin important atât timp cât tu vrei să înveți cu adevărat și o să iei diploma de bacalaureat cu o medie frumușică. Automat că, un liceu mai bun poate că își va da interesul ceva mai mult să vă învețe ceva, decât unu ceva mai slăbuț.
Spre exemplu, îți spun cazul meu: eu am terminat un liceu care, tocmai, nu este foarte bine văzut în Galați și se spune că este un liceu praf. Dar, am constatat că, nu este tocmai așa, mulți dintre profi își dădeau interesul extrem de mult să ne învețe ceva și aveau rata de promovabilitate la bac mai mare față de alții, câțiva, de la liceele mai bune. Acum, am luat bacul în vară cu o medie destul de ok (zic eu) și sunt student la Iași. Indiferent de liceul pe care îl faci, luptă-te pentru visul tău: muncește din greu, învață mult, și ai să vezi că o să reușești și o să le dai peste nas la alții care se dau mari că fac nu știu ce licee și iau nu știu ce medii fabuloase în școală.

2 răspunsuri:
| SynapseNinja a răspuns:

Depinde ce înseamnă pentru tine „mai ușor"...
Dacă vrei să fie mai bun, din ce am auzit, filologia ar fi mai ok, în sensul că faci carte ceva mai multă, materia este mai intensă, dacă pot spune așa, dar aici este și mai greuț.
Pe științe sociale ar fi mai lejer, garda e ceva mai jos decât dincolo, programul e mai ok.
Acum depinde și de prestigiul acelui liceu și cât vă învață pe voi carte.

P.S.: Eu am terminat clasa a 12-a anul ăsta, iar în vară am luat și bacalaureatul. Eu am făcut liceul pe profil tehnic, adică am făcut o matematică mai greuță (materie la care am dat și bacu) decât pe uman (adică filologie și științe sociale).

| skull12 explică (pentru SynapseNinja):

Am inteles, la liceu ul unde vreau sa ma duc, are mate info etc etc, si stiinte sociale, dar se zice ca e un liceu "praf", golani, chiulangi... si atunci am de ales filologie, dar nu stiu daca imi va fi usor la relatii publice si europene.

| SynapseNinja a răspuns (pentru skull12):

Eu zic că îți va fi destul de ușor la profilul pe care vrei să mergi la facultate, cu ce vrei să faci în liceu. Până la urmă, liceul e mai puțin important atât timp cât tu vrei să înveți cu adevărat și o să iei diploma de bacalaureat cu o medie frumușică. Automat că, un liceu mai bun poate că își va da interesul ceva mai mult să vă învețe ceva, decât unu ceva mai slăbuț.
Spre exemplu, îți spun cazul meu: eu am terminat un liceu care, tocmai, nu este foarte bine văzut în Galați și se spune că este un liceu praf. Dar, am constatat că, nu este tocmai așa, mulți dintre profi își dădeau interesul extrem de mult să ne învețe ceva și aveau rata de promovabilitate la bac mai mare față de alții, câțiva, de la liceele mai bune. Acum, am luat bacul în vară cu o medie destul de ok (zic eu) și sunt student la Iași. Indiferent de liceul pe care îl faci, luptă-te pentru visul tău: muncește din greu, învață mult, și ai să vezi că o să reușești și o să le dai peste nas la alții care se dau mari că fac nu știu ce licee și iau nu știu ce medii fabuloase în școală.