| VladestepeTPU a întrebat:

Salut =3.Cum fac să'mi iasă media 10 la mate pe al doilea semestru? Am notele 10, 10, 10, 7, 9-în teză. Aaa, nota în oral înseamnă nota pe care o iau când mă ascultă, sau care e laughing?

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

Cu notele pe care le ai acum (3 de 10, un 7 și 9 în teză), media 10 este aproape imposibil de obținut:

Cu 9 în teză, pentru ca media semestrială să 9, 50 și să se rotunjească la 10, trebuie ca media notelor să fie mai mare decât 9, 66, deci ai mai avea nevoie de incă 6 note de 10.

Din calculul matematic exact al mediei ponderate (dintre media notelor din oral și teza) reiese că ai putea avea media 9, 50 și cu "numai" încă 5 note de 10, dar la determinarea mediei se iau în calcul numai primele 2 zecimale exacte ale mediei notelor din oral, iar in cazul acesta media ar fi 9, 495 și s-ar rotunji la 9.

B-Bye! wave

PS: Dacă profesorul tau este de accord să te evalueze de 6 ori intr-o săptămână (pentru că doar atât a mai rămas până la sfârșitul semestrului), cred că va fi de acord să îți pună din prima o notă de 12 și să rezolvați așa problema mediei. laughing

9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Fara sa iti mai puna o nota, iti iese 9.18!
... daca e sa mai iei un 10, atunci iti iese : 9, 3
.nu prea ai ce sa faci ...iti tr minim 2 de 10, ca sa iti iasa 10, si nu cred ca mai are timp cand sa te asculte!

| VladestepeTPU explică:

@Schizophrenic,este indicat să nu mai bei ABSOLUT nimic în faţa monitorului.Şi de ce sunt prost, că s'ar putea să am media 9 la mate. Pisi, faţă de tine, cu 4 la mate, e chiar foarte bine.Tu chiar vrei să te raportez, sau cebatting eyelashes?

| PureMadnesS a răspuns:

Notele din oral sunt cele care le ai in afara de teza...happy
Nu poate sa-ti iasa 10 deoarece ai acel 7 si 9 in teza...sad
Tre sa mai iei vreo 3-4 de 10 sa-ti iasa...cea ce e cam imposibil intr-un timp atat de scurtbig grin. Funda?

| roxxy96 a răspuns:

Cred ca numai cu 5 de 10 iti mai iese media 10 si daca te referi cand faci media la notele din oral inseamna notele fara teza

| Cåpåċεl a răspuns:

Mai ia 2 sau 3 de 10 si iti iese media 10, si da, la oral adica...ce raspunzi la lectie.happy

| Yokrisztinutzza a răspuns:

DA nota in oral e aceea cand te asculta cat despre medie ::
1) aduni toate notele
2) le imparti la cate sunt
3)rezultatul il inmultesti cu 3
4)aduni totul cu teza
5)imparti totul la 4
asa se face media si iti poti da seama cam cat iti trebuie sa-ti iasa 10

| Silviu17 a răspuns:

Pai la oral iti iasa 9.25 ori 3 egal 27.75+9 egal 36.75/4 egal 9.18 deci iti mai trebuie vreo 5 de 10

| bd a răspuns:

Heii happy la oral ai notele 10, 10, 10 si 7 si in teza 9, nu? acum iti iese media 9, 18 ( cu tot cu teza). mai ai nevoie de 7 de 10 ca sa iti iasa media 10 sad

| Schizophrenic a răspuns:

Credeam ca prostia are limite, dar mi-ai dovedit contrariul. Intrebarea ta ne demonstreaza ca nu poti avea 10 la matematica pe al 2-lea semestru, intelegi? Tu! Nu...nu tipul de acolo. TU! Tu nu poti avea 10 la matematica pe semestrul al 2-lea. Claaaaaaaaar?