| energia a întrebat:

Salut.

A incercat cineva sa invete coreeana? As vrea sa invat singura, pentru ca dupa 12 ani de scoala, mi-am dat seama ca sunt un excelent autodidact si nu are rost sa irosesc timp pentru nimic.
Cum as putea proceda?
Credeti ca videoclipurile de pe YT si aplicatiile sunt destul? Sau ar fi mai eficent o carte?
(orcium am avantajul ca am memorie vizuala si auditiva).

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand trebuie vocabular, invata primele 1000 de cuv apoi 2000, primele 100 de verbe apoi 200, scrie, citeste, asculta contextul este esential fara el nu poti dodandi o limba

| Sonia822 a răspuns:

Pai si ce faci cu coreana? E timp pierdut, daca nu te duci in...Coreea, nu? Sunt atatea limbi rare care pot fi invatate... e bine ca ti-ai dovedit ca ai aceasta abilitate, dar e timp pierdut. Nu sunt coreeni cu care sa porti o conversatie. Sau sunt?

| LimitBreaker a răspuns:

S-a dovedit stiintific ca daca inveti din carti sau lectii audio e mai incet si inutil decat daca incepi sa te uiti la oameni care vorbesc in limba aia sau la filme in limba aceea. Ideea e ca iti dai seama din ce se intampla in film/video despre ce se vorbeste si vezi totul cum e in lumea reala.

| CristinaDeux a răspuns:

Daca avantajul tau este memoria vizuala si auditiva, de ce mai intrebi cum ar fi mai eficient?
Mai bine sa le folosesti pe ambele vizionand videoclipuri decat sa te agati doar de cea vizuala si sa citesti.