| bymeby a întrebat:

Ma ajutati si pe mine cum sa invat comentariile pentru poeziile de Bac. Care este cel mai eficent mod pentru ca nu o sa ma pun acum sa invat comentariile pe de rost. Daca sunt si cei care au dat bac-ul si m.ar putea ajuta cu ceva ponturi, sunt bine primite!

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

Eu am dat BAC-ul anul trecut. Am luat 8.45 la romana, putin dupa parerea mea, iar media a fost 8.00. Cu 2 luni inainte de examen am inceput sa conspectez dintr-o carte fiecare comentariu necesar. Cu cateva zile inainte de proba, m-am apucat si le-am repetat. M-a ajutat foarte mult faptul ca stiam, oarecum, schema pe care trebuie sa o parcurg intr-un comentariu (introducere, tema, titlu, etc). Stiam, de asemenea, de la clasa sau din cultura generala, cam ce se intampla in acele opere. Le-am invatat doar pe cele necesare, nu m-am complicat cu poezii de Voiculescu, Cartarescu sau mai stiu eu cine. Am recitit, de asemenea, rezumatele operelor pe care nu mi le mai aminteam cu exactitate. In timpul examenului, a trebuit sa caracterizez, la alegere, un personaj din operele a 3 autori (Marin Preda, Ion Creanga si George Calinescu, parca astia erau). Puteam sa scriu despre oricare, dar l-am ales pe Ilie Moromete. In fine, eu ti-am povestit cum a functionat la mine, tu s-ar putea sa ai cu totul alt stil de a invata. Ti-am expus metodele mele doar, poate te ajuta. Parerea mea este ca nu e nevoie sa te apuci chiar de pe acum, decat daca nu stii mai nimic. Daca ai cat de cat cunostinte, usor usor, cu 2 luni inainte, iar in ultima luna intens si cred ca il vei lua.