| Vlad78492a a întrebat:

Salut, aceasta este prima intrebare pe care am pus-o pe TPU.

Sunt în clasa a 10-a, profesională și aș vrea să știu dacă după ce termin clasa a 11-a și fac anul acela de liceu, după care dau bacul, pentru cei de la profesională bacul va fi mai ușor sau va fi la fel pentru toți din clasă?
Pot face Academia Militară de jandarmi din Fălticeni?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Trebuie sa faci 2 ani de liceu CLS 11 și CLS 12 și bacalaureatul va fi același ca la liceu nu altfel.Vei da același bac cu toți colegii tai de clasa.Sigur daca iei bacul și probele de la admiterea în academie poti face academia militară. Succes!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum a spus si cel de mai sus trebuie sa faci doi ani, dai Bacalaureatul ca oricare. Cat despre Falticeni, las-o moarta! Nu s-a facut academie acolo. Acolo este o scoala de subofiteri. Ofiterii de jandarmi se pregatesc la Academia de Politie din Bucuresti iar maistri la M.Ap.N.