| Cristian24673fg a întrebat:

Salut, acum trec pe clasa a 9-a și nu am fost repartizat la liceu așa că m-am înscris la profesionala și aș vrea să știu dacă mă pot muta din clasa a 10-a la liceu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dar numai in cl. a IX-a de liceu si numai daca ai media de admitere pentru clasa de transfer.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul."

| Cristian24673fg explică (pentru Ioandelasal):

Deci după ce termin clasa a IX-a pot să mă transfer la un liceu dar sa fac clasa a IX-a iar?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristian24673fg):

Da, asa este. Pe langa asta va trebui sa fi avut si media de admitere pentru a putea intra in cl. a IX-a la liceul si profilul unde vrei sa te transferi.