| VITALUL a întrebat:

Salut all, eu nici macar nu am inceput liceul si ma gandesc deja la facultate, doar asa ca sa ma informez din timp, lucrurile sau cam asa: am fost repartizat la mate-info, dar as vrea sa ma transfer la economic(contabilitate) deoarece visez la o cariera in banca, o functie inalta intr-o banca mare, pentru asta at trebuii sa fac ASE-ul (ajutati-ma, ce alte facultati as mai putea sa fac) si sa ne intoarcem la liceu, credeti ca ar trebui sa raman la mate-info (ei bine stiu ca profilul real imi deschide mai multe usi dar am auzit ca si la economic e bine plus ca intervin cateva motive pentru care as vrea sa ma transfer la economi, profilul economic are lecatura cu ceea ce vrea sa fac in viata, la economic sunt multiprieteni de ai mei pe cand la mate-info ba) voi ce ziceti?!

Cum e la mate-info dar si la economic.
Si despre facultate cateva detalii ar fi de folos.
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Eu sunt la mate-info, desi e greu e adevarat ca-ti deschide mai multe usi, vreau sa lucrez in strainatate, poti alege mai multe facultati daca esti la mate-info.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu unde inveti tu, dar o sa iti zic cum statea situatia la mine in oras. Erau niste colegii nationale, unde baza erau profilele mate-info (+intensiv) si bio-chimie. Si era colegiul national de Agricultura si Economie. Cred ca asa am spus totul, din moment ce am zis cum au fost impartite. Desigur, au fost clase de economie si in celelalte, dar nivelul nu se compara.
La situatia ta: daca esti sigur ca vrei sa dai la ASE si sa si intri, ramai la mate-info. Prietenii se fac, oricum in liceu o sa va schimbati mult si poate abia o sa va mai salutati. Probele la facultate sunt mate si economie/geografie. Cele din urma se pot invata foarte usor (/toci) fara prea multe pregatiri suplimentare. Matematica face diferenta, nu economia.