| anonim_4396 a întrebat:

Din toamna merg la un liceu tehnologic intr-o clasa cu profil mate-info. As vrea sa invat mai mult programare la nivel de performanta ca mai apoi sa particip la concursuri/olimpiada (ca mai apoi sa urmez o facultate) Doresc sa devin programator pentru ca ma pasioneaza munca in acest domeniu. Pe langa orele de curs,meditatii, ore de lucru acasa, etc. de ce am nevoie? Ce recomandati? Ce experiente ati avut?

1 răspuns:
| izvordemunte a răspuns:

Cel mai mult ai nevoie de pasiune si de perseverenta.
1. Am lucrat foarte multe probleme. Am gasit ceva culegeri bune, dar si niste manuale vechi, mai bune decat cele noi. Nu era zi in care sa nu rezolv cel putin o problema, oricat de usoara. Asta m-a ajutat cel mai mult.
2. Am avut un profesor bun (nu am luat niciodata ore, ci doar intrebam una-alta la scoala, dar era foarte de ajutor si explica excelent).
3. Cat despre calculator, n-ai nevoie de nimic deosebit. Pentru programare e bun oricare calculator functional. Sfat: algoritmii si tehnicile de programare sunt baza, dar numai daca sunt insotite de perseverenta, tenacitate si pasiune. Poti lucra din culegere, apoi sa cresti dificultatea problemelor si sa alegi din cele de olimpiada.
Un site de ajutor e infoarena.ro, de acolo poti lucra probleme, apoi incarci solutii si evaluarea rezultatelor se face automat, primesti puncte si e fain. E o intreaga comunitate. Dar mai intai trebuie studiate chestiile de baza.