| Eu_4595 a întrebat:

Am auzit un zvon.Pe lista de licee pe prima optiune sa pui un liceu care nu ai media necesara pentru admitere... iar pe a 2-a sa pui liceul la care vrei sa intri.happyExplicati`mi si miewinking

Răspuns Câştigător
| Anduuu a răspuns:

Hai ca iti raspund eu! Zvonul asta e o prostie.stii elevii cred ca daca vor pune prima data un liceu la care nu au sanse sa intre si al 2-le aliceul la care chiar isi doresc sa intre calculatorul ii va repartiza exact la a 2-a optiune.Dr nu...stii daca tu ai scris al 2-lea ca optiune si un altul a trecut acest liceu ca prima optiune chiar daca are media mai mica decat a ta el va intra cu siguranta pe cand tu s-ar putea sa nu mai intri pentru ca l-ai pus al 2-lea...e o chestie aici de aceea te sfatuiesc sa treci liceul la care iti doresti sa mergi primulwinkingwinking(dar sa ai si medie, nu sa vrei sa mergi la un liceu cu 9 si tu sa ai media 7hee hee sper ca eu te-am lamurit cumva.

10 răspunsuri:
| Angelik_6250 a răspuns:

Deci prima optiune se pune liceul care vrei.ai inteles gresit.exbig grinaca tu ai media 8, si liceul e cu media 8, 50 poti sa il pui ca prima optiune daca vrei pentru ca mediile scad de la an la anhappy

| SameMistake a răspuns:

Ceea ce spui tu este acelasi lucru cu punerea liceului la care vrei sa intri pe primul loc. :-) Nu exista nicio sansa in plus sau in minus de a intra acolo. Poate doar in minus, in cazul in care intri la prima optiune(la care nu iti doreai)
Te sfatuiesc sa pui liceele exact in ordinea in care iti doresti tu sa intri. Fara alte "zvonuri"!
Succes!

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Ce ma? cre`ca ai inteles gresit
Daca vrei sa intri la un liceu si n`ai medie ar fi bine sa-l pui pe acela primul pentru ca mediile de la admitere se modifica de la an la an si exista posibilitatea sa intri.

| Eu_4595 explică:

Hai las`o oh go on ca n`ati inteles nimic.straight face

| ŁīĸēÃĐŕēāϻ a răspuns:

Buna! Pai pe fisa de admitere pui in primul rand unde vrei sa intri deoarece chiar daca ai medie mai mica nu se stie niciodata apoi pui celelalte obtiuni. Din cate stiu trebuie sa pui minim 15 obtiuni. Multa bafta si sa intri unde vreihappy

| LittleMilka a răspuns:

Eu am auzit ca prima optiune pui liceul care il vrei, dupa pui liceele cu medie ceva mai mare si dupa alte licee la care ai vrea sa intrii.

| L69 a răspuns:

Pai e bine sa pui prima optiune un profil de la un liceu foarte bun chiar daca crezi ca nu ai sanse pentru ca nu se stie niciodata, dar trebuie totusi sa iti placa cat de cat.

| VacutzaRoscata a răspuns:

E o prostie
daca pui prima un liceu unde nu ai medie nu intri, apoi la al doilea unde ai vrea sa intri nu se stie daca mai intri deoarece ceilalti si-au pus prima optiune aceeasi ca a doua a ta, si daca au medie vor intra dar tu s-ar putea sa nu intri unde iti doresti daca o treci a doua

| dc5467 a răspuns:

In cazul in care ai note mici si nu te asteptai sa le ai (atat de mici), e bine sa le pui pe alea foarte bune in fata, iar dupa acelea, cel la care este cel mai posibil sa intri happy

| RedMist a răspuns:

Poti pune ca prima si a doua optiune licee la care sansele sa intri sunt mici sau foarte mici in caz ca nu s-ar ocupa ultimele locuri (slabe sanse), apoi urmatoarele optiuni sa contina licee la care ai sanse si ai vrea sa intri. Ai grija sa nu pui ca prime optiuni prea multe licee cu medii mai mari decat a ta, pentru ca ar putea sa iti fie ocupate locurile la cele la care chiar puteai sa intri. Succes!