| MarvelStars28 a întrebat:

Am avut azi Evaluarea Nationala la romana, iar la ex 2 am avut de explicat virgula, care arata o enumerare, si am scris: In aceasta structure, vg are rolul de a separa parti de propozitie de acelasi fel. Este bine? Si inca ceva; in toata lucrarea am scris impecabil, incadrat in pagina, dar am taiat vreo 2 randuri la compunere cu o linie orizontala, cam cat imi scade la redactare? Multumesc mult, funda happy

Răspuns Câştigător
| Diiaanna a răspuns:

La explicarea virgulei trebuia sa scrii ca marcheaza o enumeratie, asta in principal, si puteai sa adaugi si alte explicatii, doar sa fie corecte.

12 puncte se acorda pentru redactare, astfel:
- unitatea compozitiei 1 punct
- coerenta textului 2 puncte
- registrul de comunicare, stilul si vocabularul adecvate continutului 2p./adecvarea partiala 1p. 2 puncte
- ortografia (0-2 erori - 3p./ 3 erori - 2p./ 4 erori - 1p./ 5 sau mai multe erori - 0p.) 3 puncte
- punctuatia (0-3 erori - 2p./ 4 erori - 1p./ 5 sau mai multe erori - 0p.) 2 puncte
- asezarea corecta a textului in pagina 1 punct
- lizibilitatea 1 punct

2 răspunsuri:
| Shimozukushiki a răspuns:

NU, normal ca nu este bine, corect era : Virgula marchează grafic o enumerare a sentimentelor băiatului odată cu revenirea acasă. Din punct de vedere morfologic şi sintactic, marchează coordonarea prin juxtapunerea a doua substantive cu funcţie sintactică de complement indirect ce determina adjectivul "plină". Funda?

| BlackChocolate1 a răspuns:

Nu,nu-i bine.I'm sorry!