| searchingforhelp a întrebat:

Salut! Am intrat la buget la o facultate si as vrea sa renunt la asta si sa ma inscriu la alta in toamna. Pentru ca stiu ca nu pot intra la 2 facultati la buget (nici n-am de gand sa fac doua deaodata) vreau sa stiu daca ma inscriu la a doua la buget as putea sa intru? Iar ulterior daca am intrat la buget sa-mi scot dosarul de la cealalta? Sau trebuie mai intai sa-mi scot dosarul de la facultatea la care sunt deja acum? Nu as vrea sa ma risc in caz ca poate nu intru la buget la cea la care vreau acum. Sper ca intelegeti ce vreau sa spun

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca nu platesti anul unde esti acum o sa fi primul an neaparat la taxa unde mergi, si poti intra la buget din anul doi.

| LPCTSTR a răspuns:

Ai dreptul sa candidezi pe orice loc, in orice sesiune de admiteri, indiferent daca ai deja un loc alocat altundeva; pentru ca chiar daca ai acum alocat un loc la buget la o facultate, semestrele bugetate sunt considerate si consumate abia dupa ce incepe anul universitar, de asta poti inca sa candidezi la alta facultate pe locuri bugetate. Pana nu primesti rezultatele, nu ai de ce sa iti retragi dosarul, vei cere de la secretariat o adeverinta cum ca actele in original sunt predate la facultatea x pentru a o da la inscriere. Citesti metodologiile de admitere ale ambelor universitati.

Poti face maxim 2 facultati concomitent, una eventual la buget si la care dai automat diploma in original, iar la a doua poti numai la taxa si dai o copie.

Poate ajuta si raspunsul asta: https://www.tpu.ro/go-to-answer/18748887/

| LPCTSTR a răspuns (pentru LPCTSTR):

Trebuia sa mentionez si faptul ca studentii sunt inregistrati in registrul matricol unic abia dupa ce incepe anul universitar, pe langa faptul ca semestrele incep sa fie consumate tot de atunci.

| searchingforhelp explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc!

| searchingforhelp explică (pentru LPCTSTR):

Sa presupunem ca am intrat la ambele facultati la buget si a inceput anul universitar, ce se va intampla atunci? ipotetic vorbind, ma va anunta cineva ca trebuie sa renunt la una din ele, sau ma vor trece la taxa automat?

| LPCTSTR a răspuns (pentru searchingforhelp):

Nu ramai la ambele la buget. Asa cum am spus, ramai la buget numai la facultatea la care ai depus diploma in original.
Pai nu te anunta, pentru ca atunci cand confirmi locul la buget, esti obligat(a) sa dai diploma in original, e un sistem destul de foolproof. Acum daca treci la taxa nu stiu, ma gandesc c-ar fi o discordanta cu locurile, in special daca sunt toate ocupate. Discuta mai bine cu secretariatele daca iti propui sa urmezi 2 facultati concomitent.