| gaba174 a întrebat:

Salut!
Am intrat la management la ASE de pe profil uman, cum ziceti ca o sa fie tranzitia de la filologie la matematica? Din cate vad facem analiza matematica, cam la ce nivel se face aceasta matematica, unul avansat sau banal?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Analiza matematică NU e ceva banal, crede-mă.
Tranziția ta va fi dificilă mai ales că n-ai făcut mate deloc. Stiu că in orar ai avut intr-a 9 si a 10 dar ai făcut-o pe diagonală. Corect?

| gaba174 explică (pentru sierra1):

Matematica pe care am facut-o in a 9-a si a 10-a chiar am facut-o, doar ca ce facem noi acum am vazut ca incepe cu materia de clasa a 11-a
Am cautat pe internet in mare cu ce se mananca si nu pare foarte dificil de inteles, cel putin pentru mine, insa nu stiu daca ce am gasit eu pe wikipedia despre limite si derivate se pupa cu ce o sa facem la ore
Curiozitatea mea este daca din punctul de vedere al analizei matematice o sa facem analiza matematica care se face la liceu sau ceva mai avansat

| sierra1 a răspuns (pentru gaba174):

Nu-ți spuneam cele de mai sus pentru a te descuraja ci pentru a avea așteptări realiste. Da, o să fie peste materia de liceu.

baftă!