| corinela a întrebat:

Saluthappy Am o intrebare: Cu ce medie se intra la Lazar (Sibiu) la profilul de filologie si cum este.e greu sa inveti atatea limbi? Astept raspunsul vostru! Dau funda..Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| MauriceCorelli a răspuns:

Bun, poti merge la Brukhental. Mi se parea suspect sa aduci in discutie sintagma aceea cu "atatea limbi", cand germana e usoara, stii si tu asta. Du-te acolo. Sibiul si judetele de langa sunt extrem de bune la Filologie, in general si la romana, in special.

2 răspunsuri:
| MauriceCorelli a răspuns:

Ugh...CNGL-ul din Sibiu NU ARE profil de Filologie. Profilul de Filologie cel mai bun din Sibiu e foarte variabil. Multi zic ca e la Colegiul Goga sau la Brukenthal. Mno, Goga are si Bilingv, asta stiu sigur, de Brukenthal habar nu am.

Totusi, my two cents: in judetul Sibiu, cele mai bune rezultate le are... SNG-ul din Medias. La majoritatea nationalelor de la romana e paritate intre SNG si colegiile din Sibiu, adica doi elevi de la SNG, doi din Sibiu. Asa a fost anul asta, in 2011, SNG-ul a avut 3-1, la fel si in 2009, parca. Au o profesoara de romana data dracu' acolo.

Totusi, tu esti din Sibiu. Daca nu vrei Bilingv, du-te la profil normal, la Goga. La Brukhental se preda in germana. Care e usoara, mai usoara decat ai crede tu, o engleza putin complicata si mai putin melodioasa.

Arunca un ochi pe link-ul asta:
http://admitere.edu.ro/Pages/Licee.aspx?jud=35

PS: Daca engleza si germana reprezinta, in lumea ta, "atatea limbi", o sa fie greu de tine si la profil Filologie. Pe link vezi mediile de anul asta; presupun ca intri in clasa a 8-a.

| corinela explică (pentru MauriceCorelli):

Pai eu fac germana de la 3 anihappy Deci.happy

| MauriceCorelli a răspuns (pentru corinela):

Bun, poti merge la Brukhental. Mi se parea suspect sa aduci in discutie sintagma aceea cu "atatea limbi", cand germana e usoara, stii si tu asta. Du-te acolo. Sibiul si judetele de langa sunt extrem de bune la Filologie, in general si la romana, in special.