| RaulG a întrebat:

Salut am o intrebare. Dupa ce termini facultatea de Automatica si calculatoare ce iesi, ce te poti angaja, despre ce inveti?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce sectie termini. Daca termini automatica vei iesi inginer in automatizari si teoretic vei sti sa proiectezi si sa intretii orice sistem automat. De la roboti la diverse utilaja automatizate.

Daca faci sectia de Calculatoare ai doua mari variante software unde inveti programare si hardware unde inveti si acolo programare dar care se aplica direct asupra componentelor, spre exemplu proiectarea si programarea unor microcontrolere.

In toate cazurile, facultatea iti da doar niste directii, restul trebuie sa inveti pe cont propriu si depinde doar de tine cat de capabil vei fi si ce job vei alege.

| RaulG explică (pentru suntserios):

Eu vreau Hardware O sa fie greu vreau sa o fac in tg jiu la mine acasa cum ar venii?

| suntserios a răspuns (pentru RaulG):

Ar fi cam imposibil de vreme ce nu este o facultate de Automatica si Calculatoare in Tg Jiu. Si de ce vrei hardware? Ai idee cu ce se mananca? Ai idee daca exista sau nu joburi in domeniul asta in Romania? Iti zic eu la momentul asta pe specializarea asta exista vreo 2-3 firme care angajeaza in toata tara. Si cand zic hardware sa stii ca nu ma refer la reparat calculatoare

4 răspunsuri:
| Țoglă a răspuns:

Orice legat IT.
Poți să te angajezi la Orange/Vodafone/Alcatel spre exemplu

| suntserios a răspuns (pentru Țoglă):

Ce treaba au Orange/Vodafone/Alcatel cu IT cand ala e domeniul telecomunicatiilor toata ziua, total diferit de ceea ce inseamna IT