| andrei056 a întrebat:

Salut,am o intrebare pentru un prieten.
Care sunt facultatile la stat,repet la stat, unde media de la bacalaureat nu se ia in considerare, adica 0%?
Facultati unde exista un concurs de admitere, dar media la bacalaureat nu contribuie cu nimic.
Apropo as vrea sa excludem facultatile de arte si design.
Prietenul meu a luat bacul.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Medicina, informatica, politehnica, economie cam astea in general is pe baza de admitere.

| andrei056 explică (pentru Adry05):

Si pe bac.(15 20 %)

| Bondarel99 a răspuns:

La politehnica sunt multe facultati (nu vorbesc de automatica) bune unde se intra foarte usor, exista examen de admitere dar ala e mai mult apa de ploaie pentru ca oricum concurenta e mica. Si chiar daca se pune media de la bac 20% iti spun eu ca nu se simte absolut deloc pentru ca te primeste cu orice medie (examen+bac) atata timp cat e peste 5. Motivul ar fi ca la poli e destul de greu si nu multi vor sa isi bata capul, s-au mai schimbat lucrurile putin, dar chiar te ajuta mult pe viitor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Caută pe google repet pe goglelaughing

| andrei056 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Intoarcete inapoi pe softpedia, repet softpedia

| Yurisa a răspuns:

Bacul conteaza oriunde, in schimb sunt facultati unde admiterea are ponderea de 70% din media finala. Facultatile sunt cele de Medicina, Info, Drept, Poli. Depinde de oras si ce metode de admitere au. Nu se aplica pentru toate