| Gabytzzzzzu a întrebat:

Am o nelamurire, maine dau examenul national la matematica si am vazut, printr-o culegere de teste propuse penrtru rezolvare din anul 2012-2013, cateva problema de genul volumul unui cub = 24 sau 24radical din3 si sa aflam latura. Astea ar trebui sa fie in programa? Noua, cel putin, nu ne-a predat extragerea radacinii cubice, si din ce am gasit pe net mi se pare FOARTE complicat.

8 răspunsuri:
| MrAnonym a răspuns:

Pai invata teorema lu Pitagora.Sisteme invata tot.Si Succes la examen.

| Gabytzzzzzu explică (pentru MrAnonym):

N-am probleme cu astea, ideea e ca, daca imi da o problema de genul volumul unui cub = 24 si sa aflu latura cubului? ce numar ridicat la puterea a 3-a da 24?

| Revendicated a răspuns:

Hey,da exact astea sunt in pictograma si mai sunt cateva, pune mana si invata bafta, la revedere

| Gabytzzzzzu explică (pentru Revendicated):

In pictograma? ce vrea sa insemne asta? nu am de unde sa invat, pe google gasesc numai rezolvari foarte complexe, si noua nu ne-a predat asa ceva. trebuie sa fie o metoda mai usoara sa aflu latura unui cub cand stiu volumul.

| Bogdan_Bodirlau_1990 a răspuns:

E FOARTE SIMPLU Volumul e neaparat 24 radical din trei pentru ca V= L ori L ori L SI numai doi radical din trei ORI doi radical din trei ORI doi radical din trei este 24 radical din trei

| Gabytzzzzzu explică (pentru Bogdan_Bodirlau_1990):

In fine asa pot sa imi dau si eu seama, prin incercari. Ideea e ca am gasit la o problema V=24 ( nu 24radical din3 ) si imi spune sa aflu latura, niciun numar la a-3a nu da 24.

| Bogdan_Bodirlau_1990 a răspuns (pentru Gabytzzzzzu):

Hmm.....atunci trebuie sa faci radacina cubica(cred)

| Bogdan_Bodirlau_1990 a răspuns:

Gaseste trei nr care inmultite dau 24
x*x*x=24