| alii98 a întrebat:

Salut,am o prietena care a luat prea puțin în evaluare și nu a fost admisă la liceul pedagogic, in rest probele le luase
Ea vrea sa devina educatoare
Aveți idee daca mai are vreo șansă să devină educatoare?

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

In principiu ar putea merge la psihologie la Universitatea Bucuresti, si de acolo sa faca un master in `pedagogia invatamantului primar si prescolar`, sau s-ar putea sa aiba direct specializarea asta. In facultati se fac niste module de pedagogie, sunt si alea utile la ceva, daca vrea sa predea, mai mult ca profesoara.

9 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Poate sa faca o facultate de psihologie pe specializarea pedagogia invatamantului primar si prescolar

| Dalmore a răspuns:

Da, nu contează liceul.

| Sonia822 a răspuns:

Sau sa se intereseze daca poate sa dea anul viitor inca o data, ca sa intre la liceul dorit. Nota finala la evaluare ar fi nota de anul viitor. In cazul in care legislatia permite, ar trebui sa stea un an acasa.

| alii98 explică (pentru Sonia822):

E foarte nasol sa stea degeaba un an, dar îi voi transmite, mulțumesc

| alii98 explică:

Mulțumesc tuturor, dar Sonia a avut cel mai explicat răspuns

| Cătălina1115 a răspuns:

Toate răspunsurile de aici sunt efectiv greșite.
Eu sunt în clasa a11a la un liceu pedagogic, deci cred că știu ce alta varianta as fi avut dacă nu as fi intrat
Ei bine, dacă vrea totuși sa intre la acest liceu, poate sa se transfere, luându-se in calcul media din clasa a 9a.
Dacă aceasta nu va putea sa se transfere va putea face PIPP(facultatea de pedagogie).
Aceasta este recomandata, deoarece este singura în care înveți ceea ce trebuie (nu se compara cu un liceu pedagogic unde înveți mult mai multe).
La PIPP faci practica pedagogica în grădiniță și scoli și vei tine lecții deschise
Acele module de pedagogie introduse la fiecare facultate, nu te ajuta sa înveți ceea ce trebuie pentru a deveni educatoare /învățătoare.

| Yurisa a răspuns (pentru alii98):

Facultatea de pedagogie nu e doar la la Universitatea Bucuresti laughing

| alii98 explică (pentru Yurisa):

N-am zis asta *facepalm*

| alii98 explică (pentru Cătălina1115):

Oooo,ii voi spune, multumesc mutl
ti-as fi dat medalia, da prea tarziu :/