| GhostForest a întrebat:

Am si eu nevoie de povestirea poeziei pe scurt "Dupa melci" de Ion Barbu pe toate partile (I, II, III). Va rog mult!

4 răspunsuri:
| ÐÿÅ a răspuns:

Poezia "Dupa melci", publicata in 1921, face parte din ciclul poemelor initiatice, in care procesele de cunoastere tind sa redobandeasca valoarea actelor primordiale, cand incantatiile magice aveau putere creatoare. Printr-o privire de ansamblu, se remarca mai multe secvente tematice in structura poeziei: imaginea unei comunitati arhaice, in care copilul, prin tipologia celui ales, repeta procese de cunoastere fundamentale

| Anne12345 a răspuns (pentru ÐÿÅ):

Prima parte : Copilu pleaca in padure, gaseste un melc si vrea sa se joace cu el, de aceea rosteste un descantec pentru a-l determina pe melc ca iasa din gaoace, descantecul avand efecte neasteptate
A doua parte :Copilu lasa melcul in padure si ajunge acasa. Pentru o clipa el uita de melcul pe care il abandonase. cand isi aminteste regreta amarnic si roaga vantul sa nu distruga melcul.
A treia : Copilul se intoarce in padure si descopera melcul inghetat, moartea micii vietati fiind o consecinta tragica a descantecului sau, care se transforma in bocet.

| ÐÿÅ a răspuns (pentru Anne12345):

Daca "GhostForest" e in clasa a 1 a o scrie pe-a ta laughing (scuze. dar aia e de-a 1 sad )

| Anne12345 a răspuns (pentru ÐÿÅ):

Dyana eu macar am raspuns corect la intrebare. Lui " GhostForest" ii trebuia rezumatul, nu inceputul unui comentariu pe care l-ai scris tu. In plus, eu i-am dat esentialul, doar nu am de gand sa ii fac eu tema. L-am ajutat cu anumite notiuni. El alege daca le scrie sau nu. Peace :d