| Mary24 a întrebat:

Care este mesajul poeziei "Dupa melci" de Ion Barbu?

3 răspunsuri:
| Killaritza a răspuns:

Mesajul poeziei este despre aventura initiatica a copilului reprezantata prin scormonitul dupa melci de aici si titlul operei melcul este scos din cochilie cu ajutorul cuvintelor magice ale descantecului copilului

| TheLordOfTheRings a răspuns:

Scopul normal nu este niciunul, dar simbolizeaza timpul care trece prea incet.

| Marina01 a răspuns:

Pai mesajul este simplu...copilul din naivitate nu isi da seama ca ii afce rau micutei fapturi...el este la varsta inocentei! Raul neintentiont prezinta consecinte grave pentru fiinta nevinovata adica melcul! Dupa ce copilul isi da orecum seama de fapta lui totul capata proportii catastrofale iar in imaginatia copilului apar personaje supranaturale iar natura ia proportii neasteptate! Deci in principal tema este jocul nevonovat al copilariei! Inocenta! Dar si urmarile acestora!