| ZaKid a întrebat:

Salut,
Am si eu nevoie sa stiu cum se calculeaza Masa Moleculara la Chimie.
Am incercat sa inteleg ceva din clasa si dupa tabla, dar doamna are un scris asa de urat, incat nici eu si nici nimeni nu a scris exemplele ei care le facuse.
Si ne-a dat o tema sa calculam "Masele moleculare la toate formulele cu atomi simplii".
Daca puteti sa imi dati si mie 2 exemple cu formulele cu atomi simplii mi-ar fi de mare ajutor.
2 am nevoie, si inteleg dupa acea... dar trebuie sa imi explicati si mie.
Multumesc anticipat si dau fundita, raspuns folositor si inteligent.
Daca se poate pana la ora 11:00.

Răspuns Câştigător
| katalina96 a răspuns:

Buna.masa moleculara se calculeaza insumand masele atomice relative ale fiecarui element.
de ex: CO2=Ac+2*Ao=12+2*16=44 u.a.m(A este masa atomica rotunjita si u.a.m sunt unitati atomice de masa)
SO2=As+2*Ao=40+2*16=40+32=72 u.a.m.
sper ca ti-am fost de ajutor funda...

5 răspunsuri:
| DarkTemptation a răspuns:

Masa moleculara a diferitor substantze este egala cu suma algebrik dintre masele atomilor a tuturor substantzelor simple care intra in componentza respectivei substantze compuse.

| alexcristi a răspuns:

Daca te face sa te simti mai bine, nici eu nu am inteles-o!

| Aymris a răspuns:

Nu are treaba de moli. el vrea sa stie masa moleculara care se noteaza cu M. cum se calculeaza : M si ca indice se trece compusul ca de exemplu Mhcl -Masa la acid clorhidric unde h-hidrogen are masa moleculara 1 iar Cl- are masa moleculara 35.5 de aici rezulta ca Mhcl= 1+35.5 Mhcl=36.5

| marius228 a răspuns:

Masa moleculara a Cl2 e 35.5 ( scrie in tabelul periodic aka Tabelul lui Mendeleev)- stii tu, ultima pagina de la cartile de chimie.
m substantei = M moleculara * nr moli.
De obicei, intr-o problema ai ceva date gen cine reactioneaza cu cine, nr de moli al unuia dintre reactanti/produsi de reactie sau chiar masa lor. Tot ce iti ramane de facut e sa aplici regula de 3 simpla.
Exemplu: Calculeaza masa de Cl2 din reactia de clorurare a 2 moli de metan.

CH4+ 4Cl2-> CCl4+ 4HCl

1 mol CH4...4*35.5 g Cl2
2 moli CH4...x g Cl2

x=284 g Cl2.

| ZaKid explică:

Multumesc.