| bubulex a întrebat:

Am terminat facultatea in vara dar mi-am dat licenta acum la sf lui februarie. mi s-a dat o adeverinta pana voi primi diploma. pot benificia de somaj nu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti beneficia, du-te la AJOFM sa te ia in evidenta.
Actele necesare pentru luarea în evidenţă:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.

| trăncănici a răspuns:

Ca să beneficiezi de şomaj, trebuie să fi plătit la răndul tău asigurări.Adică să fi lucrat.