| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am si eu o nelamurire legata de matematica (fractie supraetajata). De exemplu o fractie: a/b/c = a/b x 1/c, nu?

5 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Daca numitorul este a/b, iar numaratorul c, este corect.

| LarissaMouse a răspuns:

Buna! Da, este corect. Sau a/b/c=a x c/b
Niciodata nu mi-au placut fractiile astea.Prea multe batai de cap laughing.

| Clawd3lw a răspuns:

Da,deoarece c are numitorul 1 si se inverseaza.

| Crissu3005 a răspuns:

Depinde care este numitorul si care este numaratorultongue

| Kryss13 a răspuns:

Nu,... este asa: a/b/c = a/1 / b/c = a/1 x c/b ( pentru ca impartirea a doua fractii se face astfel: se inmulteste prima fractie cu inversului celei de-a doua ) happy Sper ca te-am ajutat si ca ai inteleshappy