| Haiducul325 a întrebat:

Salut! Am terminat facultatea de contabilitate și sunt putin pierdut, fara orientare. As vrea sa rămân tot în domeniul financiar dar nu pe contabilitate(nici nu ma atrage foarte mult, salariile de inceput sunt mici). Ma gândeam sa învăț SQL și sa merg pe partea de analist financiar, consultant financiar sau auditor financiar( as vrea sa aflu mai multe detalii despre partea asta daca e cineva care lucreaza in domeniu pe aici) dar nu știu dacă e mai greu față de contabilitate si cat de rapid găsești sa te angajezi, sa ai posibilitate sa lucrezi si remote,. Dacă sunt pe aici oameni care lucrează în domeniul financiar, voi ce sfaturi îmi puteți da?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nici o sansa sa ajungi auditor financiar daca nu ai lucrat macar o perioada de vreme in domeniul contabil, ca de novici nu au nevoie in comisiile de control.
Eu spun s ate angajezi intr-o firma de contabilitate si sa o iei de la zero, ca s ainveti si in 3-4 ani ani, cand ai acumulat un pic de experinta sa iti faci propria-ti firma de contabilitate si sa iei clienti, lucrand cum doresti tu, remote sau cu hartii.
Nimeni, dar absolut nimeni nu-ti va da o sansa in viata asa cum esti acum, cu teorie in cap dar faa pic de exeprienta de lucru, fiindca sincer, nu stii sa faci mai nimic la inceput.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Eu consider ca și contabil este foarte bun.

| meli120 a răspuns:

Buna. Nu te v-a lua nimeni ca analist financiar sau consultant financiar cu 0 experienta.
Incearca pe un post de junior auditor in BIG4, avand in vedere ca de obicei au nevoie de multi oameni, dar asta presupunand ca poti sa treci de procesul lung de recrutare.
Full remote nu prea se pune problema pentru un incepator, adica o sa ai probabil un numar de zile pe saptamana/ luna la care o sa ai dreptul, daca la asta te referi.
Parerea mea sa apelezi la Linkedin, daca ai un profil bine facut ai sanse sa primesti mesaje, cel putin intr-un oras mare.
Parerea mea sa incepi sa iti cauti de pe acum si sa aplici, nu astepta pana la toamna cand isi mai cauta job cam toata facultatea de unde ai absolvit Nu insinuez nimic, dar este o realitate, probabil ai vazut si tu cati termina intr-un an pe specializari care contin contabilitate.
Cererea este mare, dar nici chiar asa de mare...
Cat de repede te poti angaja depinde de aspecte precum: voluntariat, experienta, cunostinte acumulate si numarul de firme la care aplici. Limbile straine sunt evident un plus, pe langa limba engleza.
Eu lucrez din anul 2 si am absolvit anul asta. Complicat pentru cei care au asteptat sa absolve ca sa castige niste experienta sincer... Mai ai o sansa totusi sa aplici cat oferta este scazuta gen pana la toamna.
Salariile sunt decente la multinationale. Nu enorme la inceput, dar daca iti da-i silinta o sa iti tot creasca. Evident ca nu sunt publice, spre deosebire de firme romanesti.
Sincer din ce am auzit cam toti incep cu joburi in BIG4 daca reusesc sa treaca probele sau cu joburi la firme de conta. Eu am inceput sa lucrez pentru o experta contabila din anul 1, dar nu o sa intru in detalii legat de asta.

Bafta.