| Ropidox a întrebat:

Salut.Am urgenta nevoie de un raspuns.Cine imi poate spune la caracteristicile lentilei definitiile de la imagine virtuala/reala; rasturnata/dreapta; mai mica decat obiectul /mai mare decat obiectul. Urgent. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Nu prea am inteles exact ce definitii iti trebuie. Fii mai explicita, te rog, ca sa te pot ajuta
Imagine virtuală = imaginea în care punctele convergente se găsesc în prelungirea razelor de lumină ale unui sistem optic, neputând fi prinse pe un ecran.
Imagine reală = imaginea unui obiect obținută cu un instrument optic și care poate fi prinsă pe un ecran, pe o peliculă.
http://referat.clopotel.ro/Lentile-12831.html

1 răspuns: