| Andrei007007 a întrebat:

Anul acesta dau bacalaureatul si imi doresc tare mult sa merg pe matematica-informatica in continuare, insa vreau sa pun cateva intrebari si va rog mult, cer seriozitate.
1) Sunt din Craiova si am auzit ca la Universitate se intra pe concurs de dosare la matematica-informatica, sau la un profil de informatica... insa pe site scrie ceva de genul, 70% nota la matematica si informatica si 30% bacalaureatul, iar tot la ei pe site mai scrie ca se face pe baza de dosare fara admitere sau ceva de genul. Vreau sa ma lamuriti si pe mine daca este pe concurs de dosare sau dupa ce depun dosarul mai trebuie sa dau si admitere, ca nu inteleg la ce se refera... si daca puteti sa-mi spuneti si media cu care se intra la buget big grin ma refer aici la toate facultatile. Precizez faptul ca nu am pe nimeni care sa ma indrume la o anumita facultate si drept urmare pentru ca nu am alta alternativa am ales Matematica-Informatica.
2) Stiu ca mai este putin si dau bacalaureatul, cum credeti ca va fi proba la romana? Eu unul am emotii pentru ca nu prea imi place aceasta materie si drept dovada am invatat mecanic aproape toate comentariile de la cap la coada fara sa fac meditatii ci doar invatand singur toata ziua... stiu ca este cam nasol insa daca vreau sa fac ceva in viata trebuie sa invat si la materiile ce mi se par grele. Intampin ceva probleme la subiectul I si II, pentru ca nu prea ma pricep la creatie, adica sa vorbesc ca un papagal despre un cuvant sau despre o fraza. M-am gandit si aici sa invat mecanic definitiile si cum sa redactez insa mi se pare deja prea mult sa tocesc si expresiile de la exercitiul 8 si 9. Spuneti-mi, voi cum invatati pentru ca eu m-am saturat sa tot invat la romana...

Dau funda cine raspunde foarte bine! Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Salut! Si eu dau anul asta bacu si tot mate info am terminat. Hai sa iti raspund la a doua intrebare si dupa revin la prima.
Bacu la romana e o prostie si sa iti spun si de ce: in primul rand e subiectivism, in al doilea rand la profilul real in a 11-a si a 12-a ai 3 ore de romana pe saptamana in schimb umanistii au mai mult, in al treilea rand eu nu ii vad rostul la subiectul 3 pentru ca si asa mai departe nu o sa am nevoie de romana la facultate si in al 4-lea rand noi ar trebui sa aveam cursuri de oratorie pentru ca foarte multi elevi si oameni in general nu stiu sa se exprime unei multimi, sa formuleze un discurs. La subiectu 1 in afara de ex 8 si 9 restul sunt okay da la 8 si 9 trebuie sa aburesti ca si eu fac la fel. Cuci te pompoase intr-o anumita ordine. Iar la subiextu 2 e okay pentru ca nu e asa greu sa faci un test argumentativ tinand cont ca la real pica chestii okay(numai la oral la romana mi-a picat importanta criticii literare laughing ) si ai structura pe care o respecti: introducere, argument 1, argument 2, argument 3, concluzie. Si sa iti zic si ce fac eu la subiectu 3: mi-am sortat din toate operele care le-am facut la fiecare cate una care stiu ca pot sa o incadrez in mai multe esee si mi-au ramas vreo 13, saptamana viitoare le citesc odata la toate comentariile si la bac, scriu cum stiu si cat stiu, structurat ca doar de, am terminat profil real.

Eu am ales la Universitate la Babesy-Bolyai a doua optiune informatica, pentru ca la matematica-informatica sunt mai putine locuri si in general de aici iesi profesor iar de la informatica iesi programator(am dat un concurs la UBB in aprilie si nu mai trebuie sa dau admitere). La mine prima optiune Universiattea Tehnica din Cluj, Autmatica si Calculatoare.

Din ce am vazut pe siteul universitatii din Craiova admiterea e pe baza de dosar la Imformatica, la matematica-informatica nu am gasit pentru ca matematica informatica e in cadrul facultatii de matematica. Acum depinde numai de tine ce vrei sa faci mai departe.