| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 10a si nu stiu daca sa raman la profilul stiinte ale naturii sau sa ma mut la mate-info. Problema este de fapt ca nu stiu ce sa aleg intre medicina si informatica. Imi place mult mai mult medicina,asta am vrut dintotdeauna,dar nu stiu daca as putea rezista sa invat atat, nu sunt genul sa tocesc sau sa retin denumiri complicate, cu atat mai mult nu as putea sa stau toata viata invatand si fara sa am o viata sociala.Pe de alta parte,si informatica imi place, dar nu prea am facut pana acum si am nevoie si de matematica si la fel, nu am facut foarte multa la profilul meu.

Ar mai fi si o a 3a varianta,am avut rezultate foarte bune la romana la olimpiade si concursuri nationale blabla,dar ce as putea sa aleg, sa fiu profesoara?

Ce ati face in locul meu, ce ati alege?

3 răspunsuri:
| madalinamadu a răspuns:

La mate-info trebuie să te descurci atât la matematică cât şi la informatică. Nu cred că e important la ce profil eşti câtă vreme te pregăteşti mult pentru bac pentru a lua o notă cât mai mare. La majoritatea facultăţilor materia se ia de la 0 şi nu cred că vei avea probleme. Dar totuşi dacă vrei să mergi la o facultate unde se dă admitere ar trebui să te transferi la un profil unde înveţi cât mai multe la disciplina la care dai admitere ca să te descurci acolo.

| xRebecaaa a răspuns:

Cred ca ti-ar fi greu daca te-ai transfera la alt profil. Mai ales ca ai facut un an la stiinte ale naturii, si ce ai lucrat la acest profil, nu se face si la celelalte profile. Si la mate-info, e mult mai greu. Daca nu te descurci, cred ca ar trebui sa ramai la stiinte ale naturii, mai ales ca iti place mult medicina si ai vrut asta din totdeauna. Fa ceea ce iti doresti tu. Daca inveti, va fi totul bine. Nu cred ca este necesar sa te transferi. Iti va fi mai greu pana te vei obisnui. Parerea mea. happy Acum. faci cum vrei tu. Succes.

| erdest a răspuns:

Nu te gandi sa fi profesoara, daca poti mai sus, de ce nu? Poti sa ramai la stiintele naturii, daca iti place mult biologia, chimia (adica le iubesti, esti dispusa sa inveti!), pentru ca stiu ca facultatea de medicina costa cam de 3 ori mai mult decat cea de informatica, si este si mai lunga (dublu perioada), iar daca tu crezi ca esti dispusa sa inveti 6-7 ani si sa stai doar la buget(note bune la examene), de ce nu?

Mate info este mai greu in liceu, si mai usor in facultate. Si invers la stiinte happy Cei care se tin de medicina trebuie respectati, cea mai grea facultate happy