| filiposcar33 a întrebat:

Anul acesta intru la liceu (la profilul mate-info), asta insemnand ca voi face o gramada de matematica și fizica. La matematica am luat 9.85, deci nu am probleme, însă la fizica toată clasa este bâtă pentru că am avut o profesoara slaba.Acum urmează sa facem cu o profesoară foarte pricepută, dar totodată extrem de aspră. Credeți ca dacă învăț cum trebuie si sunt atent la explicațiile ei, o sa pot deveni cel puțin un elev de nota 9. As vrea sa îmi răspundă un licean happy.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! Si eu am fost exact in aceeasi situatie.

Eram cel mai bun la toate materiile insa la fizica pur si simplu aveam emotii ingrozitoare intrucat eu facusem in generala cu un mosulet care nu prea isi daduse mult interesul cu noi.

Nu este atat de greu! Daca ai un gram de vointa atunci sa stii ca te descurci foarte usor! Eu unul eram 0 la fizica, nu puteam sa ies din 6-7 la inceput, acum am numai 8, 9 si 10, cel mai des 9 dar in fine.
Fizica de a 9-a este chiar frumoasa.
Fii atent! O sa incepeti cu lentilele. Lectiile acestea o sa le poti invata mot-a mot intrucat nu sunt foarte grele.
Din semestrul 2 o sa trebuiasca sa inveti niste formule *nu multe dar foarte importante* Sunt vreo 30 de formule pe care daca le stii te descurci de minune cam la toate problemele de a 9-a. Nu stiu sa ti le spun. Majoritatea sunt despre forte si viteze.
Daca inveti formulele nu conteaza cu cine ai facut fizica, o sa te descurci!
Nu sunt grele, sunt micute, nu-ti face griji!
O sa te descurci. Daca esti bun la mate atunci inveti si fizica daca ai vointa.
Bafta!

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Avem aceași problemă.
Dar cred că dacă te vei strădui, vei reuși să faci față.

| Kenya a răspuns:

Normal ca poti. Incearca sa te imprietenesti cu ea si sa ii explici situatia ta, te va avantaja big grin

| erdest a răspuns:

Sa fie aspra. Dar nu va poate lua asa dintr-o data... Fizica in gimnaziu este o materie nu stiu cum sa zic...nu se prea pune accent pe ea. Si vezi ca sunt care au luat note mari la Ev. Nationala si au stat cu medii de 5-6 in liceu.In gimnaziu invatai poate saptamanal la mate, mai faceai o tema. Dar la mate-info daca vrei sa ramai la o nota de 8-9 trebuie ca inainte de fiecare ora de mate sa recapitulezi.