| anonim_4396 a întrebat:

Salut, anul acesta ma duc la facultate din nou, iar pana acum am doua optiuni care m-ar interesa : Facultatea de geografie din cadrul Universitatii din Bucuresti, specializarea Cartografie. Initial ma gandisem la Geografia Turismului, dar m-am informat putin si in concluzie este mai bine la Cartografie, in plus, dupa ce obtii licenta poti da la Master la G.I.S.
A doua optiune ar fi Facultatea de Agricultura din cadrul Universitatii de stiinte agronomice si medicina veterinara Bucuresti. M-am uitat pe site si am vazut ca se face practica 4 saptamani in primul an, iar asta imi convine de minune, dar in rest, nu stiu mare branza despre aceasta facultate. Daca faceti parte din cadrul uneia dintre aceste facultati sau daca vreti sa imi recomandati alte optiuni mai bine, va voi fi foarte recunoscator.

1 răspuns:
| Keo111 a răspuns:

Cea mai buna varianta ar fi facultatea de geografie din astea doua, pentru ca ai posibiliate mai mare de angajare. Daca esti agricultor trebuie sa ai buna starea financiara! Adica presupun ca vrei sa profesezi, nu? Bun.sa zicem ca esti agricultor sau veterinar.Ai bani sa iti faci cabinet de veterinar sau sa cumperi combine de secerat? Sa stii ca eu, totusi nu consider niciuna din astea doua o buna varianta...Iti sugerez sa dai la medicina postliceala(nu universitate) si iesi de acolo asistent medical generalist! Daca o duci bine cu cartea incearca inginerie