| anonim_4396 a întrebat:

Salut, as dori sa fac facultatea de mecatronica, sa devin inginer mecatronic, problema este ca am inteles ca se face fizica si matematica pe paine. La mine problema cea mai mare este ca nu prea ma descurc cu fizica. Ar trebui sa urmez ceva practică inainte sa ma inscriu ca sa nu clachez si sa stiu cat de cat sa lucrez ceva? Ideea este ca nu vreau sa fac facultatea si dupa sa nu stiu sa fac nimic. Am inteles ca la facultate se face si practica la diferite fabrici dar nu cred ca ma pot baza pe asta.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa devin inginer mecatronic...problema cea mai mare este ca nu prea ma descurc cu fizica"

fiind intr-a 10 (?) mai ai timp bere-kent să te răzgândești

| Furnicuta000 a răspuns:

Se face fizica si mate la greu. De fapt materiile de mecanica pe care le faci in facultate se bazeaza pe fizica, sunt foarte grele dar daca esti foarte atent la ce explica profesorul si te duce mintea si prinzi cum se rezolva problemele o sa te descurci. Ideal e sa ai si o baza din liceu pentru ca cel mai probabil colegii tai vor avea si trebuie sa tii pasul cu ei. Eu am avut in facultate (pe alt domeniu era facultatea dar tot inginerie) un singur curs de mecanica, intr-un singur semestru si mi s-a parut un cosmar. Mi se pareau imposibile problemele alea. Ma gandeam atunci oare cum rezista cei de la mecanica si mecatronica care fac asta zilnic. Si ca sa intelegi, la materiile de inginerie profesorii nu au nimic impotriva sa va lase cu carti, caiete, telefon, laptop la examen pentru ca oricum nu aveti de unde copia, asa de greu e, singuri trebuie sa ganditi si sa rezolvati problemele. Eu am picat examene desi aveam voie cu tot ce era posibil pe banca. Si multi colegi la fel. Iar daca era unul care stia sa rezolve exercitiile nu era fraier sa dea si la altii.
Cred ca ideea e sa iti placa, daca nu iti place si te duci cu sila si cu frica la facultate si la munca nu ai rezolvat nimic...

| NunuNini a răspuns:

De ce doresti sa o faci daca nu iti place si nu te descurci cu fizica? Nici dupa absolvire, in productie, nu vei scapa de fizica. Mai bine orienteaza-te spre altceva.