| MusiC1999 a întrebat:

As dori sa ma mut de la un liceu la altulhappy Ideea este ca media ultimului admis la liceul meu a fost 7:10 eu avand 7:25, as dori sa ma mut de la liceul meu la altul media ultimului admis la liceul unde vreau sa ma transfer este 7, 30, media pe primul semestru am calculat-o si mi-ar iesi 7, 70.Am fost cu parintii la liceu, am intrebat secretara si mi-a spus ca trebuie sa am media pe primul semestru 8, 50 iar cand am intrebat directoarea mi s-a spus ca trebuie sa am media ultimului admis+media 10 la purtare
Pe cine sa cred? Daca am media 7, 70 am sanse sa ma transfer?
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| KanameKuran a răspuns:

Salut, trebuie sa ai media de admitere cel putin egala cu media ultimului admis. Sau astepti pana se termina anul si atunci se ia in calcul media ultimului an absolvit. Sau pur si simplu te duci la directoare cu o plasa cu cafea si ciocolata in semn de apreciere ca te-a ajutat.

| Violleta2022 a răspuns:

Media ultimului admins si 10 la purtare.
Deci, nu te incadrezi pentru ca ai 7.25 iar ultimul admis a avut 7.30

| MusiC1999 explică (pentru Violleta2022):

7,25 este media la examen, media pe primul semestru o am 7, 70

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred ca directoarea s-a referit la mediile semestriale, pentru ca, in acest caz, ar trebui sa se vada care din tot liceul are pe semestrul 1 media cea mai mica si apoi sa vada daca te accepta.
Ce te faci daca pe semestrul 1 nu a avut nimeni medii sub 8?
Logic este ca, ultima medie generala, cea de admitere la liceu!
Ce