| xenotomix a întrebat:

As dori sa știu în care modalități se pot ordona 6 cifre, luând în considerare ca acestea se pot repeta în acel șir, exemplu fiind "112259". Dacă cineva are o formula pentru acest calcul, as fi recunoscător.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Combinări de 10 luate câte 6.
Dar asta dacă NU se repetă cifrele. Dacă se repetă... Cred că e acest număr la puterea a 6-a.

| JicaContra a răspuns:

Sigur FOARTE EXACT un milion de combinatii adica 10^6
ai PRACTIC toate numerele de la 000000 la 999999, INCLUSIV 000000 fac exact un milion!

faza cu combinatii, aranjamente sau altele, sunt gresite, eu am incercat odata forta bruta de spart o parola si constatat exact care e formula:
10^6