| florynyk92 a întrebat:

As vrea niste sfaturi din partea celor care au trecut prin ce trec eu acum.

Am picat bacul in vara si presupun ca il iau acum in toamna, as vrea sa ma duc la facultate in continuare dar majoritatea facultatilor bune numai au locuri. Ce ar trebui sa fac? Sa ma duc la o facultate pe care practic as face-o degeaba pentru ca nu as fi pe profilul care imi place, sau as putea sa astept pana anul viitor in vara sa prind un loc bun! Multumesc!

7 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Probabil e mai bine sa mai astepti.Decat sa fac o facultate doar de dragul de a avea o diploma, prefer sa astept. Poti merge la o facultate privata, au taxele foarte mari, dar au locuri. E alegerea ta. Poti merge la ANOFM sa iti pui actele pentru somaj intre timp.

| MyShadow a răspuns:

Asteapta, decat sa faci o facultate care nu te ajuta cu nimic, mai bine stai acasa si "inveti". daca vrei, poti sa faci o post liceala.

| mixxjim a răspuns:

Tine cont de faptul ca la anul se da examen de admitere obligatoriu peste tot, deci trebuie sa inveti materia specifica profilului respectiv cat stai acasa. depinde si ce posibilitati financiare ai, si cata ambitie ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la una cu profil asemanator, ia note mari, si la anul te transferi, dand diferente. Daca ratezi anul asta asteptand vrabia dupa gard, alles-bulles!

| florynyk92 explică (pentru anonim_4396):

Din cate am citit nu se poate decat daca ai luat toate examenele intr-o singura sesiune. Se refera la bac aici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai fara grija, cu androneasca ministreasa o sa se poata face la vara orice mismasuri... oricum tu vei putea schimba facultatea direct in anul doi, fara sa pierzi nimic... doar ceva bani si timp sa dai diferentele. Fa cum iti zic, ca stiu mai bine, din familie!

| florynyk92 explică (pentru anonim_4396):

Ok mersi pentru raspuns! Tinta mea ar fi cibernetica de la ase, puteti sa imi spuneti si cateva facultati cu profil asemanator de la care m-as putea transfera la cibernetica (evident in Bucuresti)