| celmareinvata a întrebat:

As vrea sa aud parerea voastra despre scoala romaneasca.Eu sunt elev si pot sa spun ca este o scoala excelenta.Eu consider ca in Romania se invata mult msi bine ca in USA chiar m-am uitat pe mai multe site-uri si am vazut cum se preda.Consider ca Romania este mult peste SUA. Dar cred ca noi elevii suntem devina NU profesorii. Ce parere aveti despre sistemul nostru de invatamant?

9 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Cred ca esti un pic ametit daca afirmi ca aveam o scoala mai buna ca cea din USA.Suntem la ani lumina si de scoli din Finlanda,Polonia,Slovenia, ce sa mai vorbim de alte tari mai dezvoltate!

Parerea mea este ca scoala romaneasca este sub orice critica, si nici pe vremea parintilor mei nu era cine stie ce mare scula.Nu cred ca mai sunt multe tari unde elevii primesc cate-o linie in clasa intai-asa ii dai o idee ca violenta aduce cu sine ascultare si obedienta si el fiind necopt, va memora(nu generalizez, doar unii procedeaza asa) si i se va instala in minte faptul acesta.Acum nu zic ca toti cei de clasa intai sunt niste ingerasi inoncenti,dar la o varsta asa frageda nu trebuie procedat astfel,poti sa-i bagi in cap o idee buna,cum ar fi... diplomatia, sa-l convingi ca nu e bine ce face.Dar asta nu e o problema majora, e ceva minor.Sistemul educational romanesc are enorm de multe scapari, ce au devenit acute in ultimii ani:

1.Nu avem pedagogi bine pregatitit, cei ce vor sa se faca profesori, mare parte dintre ei vor sa faca asta pentru ca nu au gasit alta cale si vreo 80% din acestia nu intra in sistem din placere, ci din obligatia de a avea o paine pe masa, nu degeaba se numeste profil vocational.Si,cred ca ai observat, se pica pe capete la examenul de titularizare, doar cei bine pregatiti reusind sa ia posturi.Asa,multi elevi din pre-universitar au parte de profesori slab pregatiti care nu au idee cu ce se mananca meseria de profesor, ce nu ii vor invata bine, ce vor sta mai mult prin cancelarie decat prin salile de clasa.Rar se mai gasesc profesori care chiar vor sa-si faca meseria, si daca nu gresesc, am invatat extrem de multe in 1-9 de la fiecare profesor care a stiut ce face si a stiut cum sa indrume elevii.

2.Lipsa de fonduri.Cum dracu' vrei sa ai performanta in invatamant daca tu nu aloci nici 6-7% din PIB pe educatie? Cad scolile pe elevi! Niciodata n-a stat bine treaba cu fondurile, dar se pare ca recent s-a inrautatit.Multe scoli si licee sunt lipsite de dotari,dar nu zic ca nu se poate invata si in niste conditii mai modeste, dar consider ca, daca ne creezi un ambient placut si dorinta de a invata e mai mare.

3.Lipsa de interes a elevilor.Imi vine sa ma strang de gat cand vad cateodata la unele ore de la liceul meu ca jumatate de clasa in timpul orei discuta ultimele barfe,ce a facut nu-stiu-care vedeta de carton,fashion sau prostii din astea, mananca, sunt cu gandurile plecate pe meleagurile Avalonului.Acum,nici eu nu-s usa de biserica,imi mai pierd vremea si cu altceva in anumite ore,dar ceva constructiv,de exemplu, scriu sau desenez cand ma plictisesc.Dar ia mai adauga si chiulurile in masa, tot mai frecvente si alte delincvente.De exemplu, eu cand ma duc la liceu la 1, gasesc la intrare vreo 20 de kinderi,unii si fosti colegi de clasa fumand si vorbind cat de urat se poate,plini de fite,crezandu-se mari smecherasi,tovarasi sau mai stiu eu,jucatori.Ia mai adauga si dezinteresul fata de invatamant regasit din plin la unii! Lipseste cu desavarsire un fel de ''role model pool'', cum ii spun englezi, de unde sa-ti poti lua un model pe care sa-l ai destui ani.In ziua de astazi,modelele sunt bogatasi de carton imbogatiti din transferuri de teren semilegale cu MApN sau alte dracii, curve siliconate, care n-au trecut bacul(vezi cazul domnisoarei Adelina) si tot felul de domnisoare dubioase.Asa,mintea celor de varsta mea este viciata foarte tare, le lipsesc personaje cu adevarat de apreciat in care sa se oglindeasca.Toti copiii mici se duc la fotbal,si vor sa ajunga ca Mutu. Oare chiar vor sa ajunga niste drogati si curvari penali? Ma rog, aici ar intra toti tinerii din Romania, care majoritatea sunt elevi.

4.Metodele de predare, ascultare si tot ce tine de pedagogie.Profesorul roman te obliga,chiar daca indirect,sa tocesti lectia, daca nu, iti pune patru sau te pica.Mentalitatea asta am gasit-o la destui profesori, si e complet idioata.Nu ar trebui sa se puna accentul pe cat de mult stii lectia, ci pe cat de bine ai inteles notiunile si daca ai capacitatea de a asimila informatiile incat sa-ti fie de folos.80 % din ceea ce inveti in pre-universitar nu ti-e de folos.La interviul pentru un loc de munca nu te intreaba intre ce ani a domnit Nabucodonosor II sau ce inseamna H2SO4.Multi profesori predau in sila,cat mai schematic si simplu,si trec usor prin lectie, nu detaliaza ceea ce predau si nu aprofundeaza, asa multi nu pot intelege decat foarte putine.In plus, toti ies din scoala/liceu cu o tona de informatii inutile.Ca sa ai o slujba calumea nu esti invitat/a sa stii cat mai putine despre cat mai multe, ci cat mai multe despre cat mai putin, nu trebuie sa fii o wikipedie umblatoare.Scoala exact asta face din toti cei ce-i trec bancile,si nu e bine deloc,pentru ca aproape toate acele notiuni se uita imediat ce sunt tocite.

E o ineptie sa spui ca se invata mult mai bine ca in USA, tu cred ca esti la o scoala particulara, unde chiar se face carte.Pace!

| benny a răspuns:

Cum sa spui omule asa ceva nu esti intreg la cap laughing aici in iubita ta tarisoara la scoala nu conteaza calitatea ci cantitatea

| PinkPanther a răspuns:

Nu e chiar asa, noua ne umplu capul cu toate prostiile, dupa 3-4 ani dupa ce termini liceul nu-ti mai aduci aminte nici jumatate din ele, la noi se pune accentul pe teorie, iar la ei pe practica. Practica bate teoria. Si la noi sunt de vina si elevii si profesorii, un profesor bun isi da interesul si atrage elevii spre materia lui, le starneste curiozitatea, nu vine isi preda sec lectia si pleaca. Si elevii sunt vinovai in aceeiasi masura, nu stiu ce este important in viata, iar viata din romania nu te indeamna la carte, din pacate.

| PinkPanther a răspuns:

Nu e chiar asa, noua ne umplu capul cu toate prostiile, dupa 3-4 ani dupa ce termini liceul nu-ti mai aduci aminte nici jumatate din ele, la noi se pune accentul pe teorie, iar la ei pe practica. Practica bate teoria. Si la noi sunt de vina si elevii si profesorii, un profesor bun isi da interesul si atrage elevii spre materia lui, le starneste curiozitatea, nu vine isi preda sec lectia si pleaca. Si elevii sunt vinovai in aceeiasi masura, nu stiu ce este important in viata, iar viata din Romania nu te indeamna la carte, din pacate.

| hiphopbeatz a răspuns:

Da, Romania este peste SUA.

-profesorilor nu le pasa de tine, deoarece sunt peste 40 de elevi intr-o clasa.
-matematica este oribila acolo, noi ce invatam, ei invata la facultate.
-chimia, biologia si fizica, sunt studiate mult mai mult la noi, dar sa fim seriosi, prea mult, pentru cei carora nu au nevoie sa zicem de una dintre materii.
-elevii sunt la fel peste tot, numai ca noi suntem indoctrinati cu religie cu toate ca unii elevi sunt de alte religii sau sunt atei.
-profesorii au partea lor din vina deoarece nu-si dau interesul pentru a face orele mai interesante, multora le e sila de predat, si vin la scoala din obligatie, nu ca le si place si asta si cazul profesorilor si elevilor.

suntem peste SUA in domeniul educatiei dar suntem sub ei in mentalitate.

| Adredemesconf a răspuns:

Sincer mie mi-e bine in Romania.Am cam aceeasi parere cu tine.La noi nu sunt genul ala de batausi de care se teme toata scoala si care iti ia banii de mancarebig grin.Da suntem de vina si noi, dar sunt de vina si unii profesori prost platiti care predau aiurea doar pentru ca au salarii de..., dar trebuie sa-i intelegem si pe ei.
Nu stiu cum se preda in SUA dar eu is multumita de scoala mea, chiar daca scolile din Sua sunt mult mai dotate decat scolile noastre de aici din Romania.

| Feel a răspuns:

Si elevii sunt devina dar si profesorii, depinde de fiecare, de cine este neasator. Dupa parerea mea marea problema este sistemul de invatamant: se invata multe lucruri inutile si multa teorie si practica nu se face deloc.

| Alex_8669 a răspuns:

Eu sunt devina ca doamna diriginta se plange la ore ca nu are ce manca acasa. Eu sunt devina ca anul trecut doamna profesora de engleza nu a venit la ore 2 luni de zile in schimb m-am intalnit cu ea in metou si nu avea nici-o problema de sanatate ( poate cu capul). Eu sunt devina ca doamna de Limba si Literatura Romana nu poate sa tina linistea la ore. Cum poti sa zici ca Romania este peste S.u.a...aoleuuuu. Este ca si cum ai zice ca Puya este peste Michael Jackson.

| maya_1438 a răspuns:

Pai mie imi place. Eu sunt la cea mai mare scoala din jud. Mures. Se preda mult! ex.:O prietena de-a mea trebuia sa treca in clasa a V a dar s-a mutat in Germania si au trecut-o pe a VI a. Nu sunt devina nici elevi nici profesori asa zic eu.Mai bine destepti decap prosti!