| FulgerMcQueeN a întrebat:

Am intrat la liceu, pe profil Mate - Info, si sunt putin nedumerit in legatura cu acest C++. Stiu ca e un limbaj de programare etc etc... Dar nu stiu o chestie, el e un program in sine sau de fapt el e,, exprimat" prin programe gen: Microsoft Visual C++. Si daca da, spuneti'mi exact cel mai bun program in care sa ma apuc de lucrat. Care imi da raspunsul cel mai bun are o

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Voi încerca să-ți explic câteva noțiuni care sper să te lămurească!

Gândește-te că C++ e un limbaj de programare. Un limbaj de programare e, după cum spune numele, un limbaj, ceea ce înseamnă că dacă scrii în el anumite cuvinte și rulezi, calculatorul va facce ce i-ai scris.

Însă totuși, unde scrii acele cuvinte?
Acele cuvinte le scrii în alt program (C++ nu e program de sine stătător, e doar un compilator - adică verifică și execută ce l-ai pus să facă) care ia apoi compilatorul de la C++ și îi transmite ce să facă. Aceste programe se numesc IDE-uri (integrated development environment) și te ajută să faci lucruri mai complicate cu programul ce-l scrii, dar asta e altă poveste. Microsoft visual C++ e doar un IDE. Alte exemple de IDE pentru C++ sunt CodeBlocks (pe care cred că îl veți folosi în liceu) sau Eclipse.

Deci da, C++ e exprimat prin alte programe.

Sper că ai reușit să înțelegi ceva, iar dacă mai ai întrebări, îți sunt la dispoziție!

| FulgerMcQueeN explică (pentru Raul9004):

Mai am cateva chestii sa iti spun...
1. Ai funda
2.Invat la liceu sau la facultate despre Java Script?
3.Care e cel mai bun program prin care pot lucra cu C++?

| Raul9004 a răspuns (pentru FulgerMcQueeN):

1. Nu am nevoie de fundă, dar mulțumesc că apreciezi răspunsul.
2. La liceu nu am învățat, iar la facultate nu am învățat (încă) javascript. S-ar putea să îl facem, deși nu știu, asta depinde de fiecare facultate în parte.
3. Pentru început, eu ți-aș recomanda CodeBlocks. Este un program prin care poți programa în mai multe limbaje de programare, dar e simplu de folosit. Când dorești să treci la chestii puțin mai avansate, poți încerca Eclipse. Eu nu am avut prea multe tangențe cu C++, dar pentru Java am folosit Eclipse și am fost mulțumit.

2 răspunsuri:
| InSoMnIaC a răspuns:

Stai linistit oricum nu intelegi nimic la inceput Si in primul semestru inveti doar pseudocod si mai apoi C++. Da te prinzi pe urma. Eu primul an nu intelegeam nimic si acuma sunt la facultatea de infolaughing