| Cebraxo a întrebat:

As vrea sa stiu mai multe despre noua programa a bacalaureatului, in special la Limba romana deoarece mai rencent am intalnit la una dintre testele de antrenament un autor care nu era precizat in noua programa si as vrea sa stiu daca sunt mai multi autori decat cei precizati in programa la autori canonic?

4 răspunsuri:
| xandra0301 a răspuns:

Au scos autori, nu au adăugat. Ce autor ți se pare nou?

| Cebraxo explică (pentru xandra0301):

Eliade cu romanul experientei

| xandra0301 a răspuns (pentru Cebraxo):

Eliade nu se da. Uita-te in programa pe net sa vezi.
Autori:
Mihai Eminescu
Ion Creanga
I. L. Caragiale
Titu Maiorescu
Ioan Slavici
G. Bacovia
Lucian Blaga
Tudor Arghezi
Ion Barbu
Mihail Sadoveanu
Liviu Rebreanu
Camil Petrescu
G. Călinescu
E. Lovinescu
+ Costache Negruzzi pentru ca ai nev de încă o opera romantica epică, adică Alexandru Lapuseanul
E greseala de la ei.

| Cebraxo explică (pentru xandra0301):

M-am uitat dar la ultimele teste de atrenament aparea la subiectul 3 si un roman al experientei