| TheGameMaster a întrebat:

Salut, as vrea sa va intreb cu ce se ocupa in special stiintele sociale si filologia deoarece in toamna trec in a 8 si trebuie sa aleg un profil si as vrea sa stiu care e specialitatea celor 2.

Răspuns Câştigător
| Niiiicu a răspuns:

Salut,eu sunt la stiinte sociale si este foarte frumos si bun profilul,faci mai multa romana,istorie,geografie si engleza/francezahappy iar bacul il dai la romana si istorie obligatoriu si ai la alegere intre geografie,economie, logica, psihologie, si filosofie, succeshappy

2 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Diferentele dintre cele doua profile sunt:
-la stiinte ale sociale, dai teza la s.s.o.( tipm de patru ani, vei face 4 materii ale stiintei sociale: logica si argumentarea, psihologia, economia si filozofia), in timp ce la filologie, vei da la latina. Pe langa aceste doua materii, vei da la romana, engleza/ franceza/ germana si istorie/geografie.
-incepand cu clasa a XIa, nu vei mai face la filologie, matematica, biologia, fizica si chimie
*acestea vor fi inlocuite cu stiinte(un fel de stiinte ale naturii).

Amandoua sunt profiluri umane, deci pe mai departe, vei avea de ales intre aceleiasi facultati cu specializari umane. (poti da oriunde, dar e mai greu sa dai la o facultate reala).

| TheGameMaster explică:

Mersi