| AlexPanda123 a întrebat:

Anul asta trec clasa 8a si trebuie sa aleg un profil, credeti-ma ca ma sperie mai tare alegerea unui profil decât evaluarea națională.as avea doua opțiuni mate info dar nu imi place matematica si chimia in schimb imi plac biologia si informatica si uman deoarece imi plac ff mult engleza istoria si geografia păcat ca nu am științe sociale in împrejurimi.As mai vrea sa va spun ca sora mea absolventă clasa 12 uman regreta alegerea făcută chiar dacă nu ii plăcea matematica.Acum chiar nu stiu ce sa aleg stiu ca mai e timp dar stiu ca se va duce la fel de repede precum s-a dus vacanța asta.

6 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

Depinde de ce facultate vrei sa faci dupa liceu, dar daca nu vrei sa faci nicio facultate nu prea conteaza profilul.
ai spus ca nu iti place matematica, mate-info cade, iti place chimia si biologia, deci profilul real -stiintele naturii ar fi el mai potrivit, oricum, conteaza sa intri la liceul ales de tine, apoi daca nu iti place specializarea respectiva te poti muta la o alta specializare; este mult mai usor sa te muti in cadrul aceluiasi liceu decat de la un liceu la altul.

eu am intrat la filo -bilingv franceza si efectiv era un chin, faceam 6 ore(+optional) de franceza, filologia este o specializare frumoasa, dar eu voiam sa dau la medicina si m-am mutat la stiintele naturii, profil care se axeaza pe biologie, chimie si fizica.

| AlexPanda123 explică (pentru alex15ccc):

Nu am spus că imi place chimia adica chiar o detest.Imi plac asa
Istoria
Geografia
Engleza
Informatica cat de cat si biologia

| alex15ccc a răspuns:

Apropo, am uitat sa te intreb, ce facultate vrei sa faci?

| AlexPanda123 explică (pentru alex15ccc):

Pai sincer nu știu tot ceva axat pe engleza istorie

| alex15ccc a răspuns:

Scuze, am citit gresit, atunci filologie -biling/intensiv engleza daca iti place istoria si geografia

| Atim a răspuns:

Eu am terminat filologie intensiv-engleza si nu imi pare rău. Inca ai timp o sa te gândești la ce vrei sa alegi. Experienta surorii tale tine poate fi luata ca exemplu, dar regretul ei tine doar de ea. Poate între timp si-a dat seama ca nu a ales ce si-ar fi dorit, dar asta nu inseamna ca acel profil este unul rău. In principiu, orice profil ai alege, tot liceu e, inevitabil vor fi momente cand nu o sa iti placa, chiar dacă alegi un profil care include doar materiile tale preferate. Dacă spui ca matematica nu e pentru tine, nu opta pentru mate info. Sfatul meu ar fi sa alegi un profil care are la bac acele materii care iti plac, chiar dacă pe langa vei avea de învățat si pentru unele care nu iti plac la fel de mult pentru ca in liceu se pune mai mult accent pe materiile de bac. De exemplu eu am dat bac la romana, engleza, logica si istorie. Cu tot cu optionale, faceam pe saptamana 4 ore din fiecare (exceptând logica), dar pe langa faceam si o ora de economie de exemplu, pe care o uram. Dar nu pot spune ca am ales un profil prost doar din cauza economiei sau altor materii care mi-au displacut. Inevitabil, orice profil alegi, vei avea de-a face si cu materii care nu iti vor plăcea. Eu as spune sa te gandesti la ce materii ai vrea sa dai BAC-ul, pentru ca alea sunt materiile la care vei avea de invatat cel mai mult si cu care vei interacționa cel mai mult. Mult succes!