| happy.....withoutyou a întrebat:

As vrea sa va pun o intrebare! Care e pe aici din Moldova, ce locuri pitoresti in afara de manastiri imi recomandati? Vreau sa vizitez ceva impresionant, poate si cei din Romania au fost pe undeva si au ramas uimiti! Pupicei!

Răspuns Câştigător
| Leea1234 a răspuns:

Si chiar daca ai spus "in afara de manastiri", indraznesc sa-ti recomand manastirea putna! este deosebita inconjurata de o priveliste nemaipomenita, ai si un muzeu al manastiri unde se afla o bucata de lemn din copacul unde s-a infipt sabia lui stefan cel mare atunci cand a aruncat sabia pentru a alege locul unde sa construiasca manastirea!
si a sa vezi ca pe muntele din fata manastirii este scris (pe munte ) numele lui stefan...si mai sunt multe de vazut dar te las sa le descoperi tu!

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Îti pot recomanda sa vizitezi cheile bicazului, Lacu Rosu, apoi traseul Bicaz coada lacului, Durau, Borsec.De la Durau este un drum pana la Bicaz pe o scurtatura, drumul e putin cam greu dar se merita, imagini de vis se vede Ceahlaul in toata splendoarea lui.

| Leea1234 a răspuns:

Te referi la zona moldovei (din romania?)sau de moldova (tara)!
daca e prima varianta ti-as recomanda zona bicazului! barajul, cheile bicazului, lacul rosu...eu am fost si mi-a placut mult!

| Leea1234 a răspuns:

Ah si uitam lucrul cel mai important...mormantul lui stefan se afla in interiorul manastirii,...

| Leea1234 a răspuns:

Da cum spune stefan... te poti plimba cu vaporasul pe ceahlau!(nu mai stiu daca acum se mai fac plimbari)sau pe lacul rosu...desi mie imi era frica de bustenii de la fundul lacului!
si pe treseul indicat de stefan ai ocazia sa mananci fragi (nu stiu daca acum nu e tarziu!)

| scootsie a răspuns:

Ceahlaul te va impresiona precis cu semetia lui!

| annda a răspuns:

Poti vizita Cetatea de Scaun a Sucevei sau Cetatea Neamtului. big grin