| MorphiumG a întrebat:

Azi am fost dat afara din clasa de la franceza deoarece am parul lung si n-am vrut sa ma tund. Mi-a zis ca am 3 zile la dispozitie. Doamna director ma lasa cu parul lung, doar sa mi-l tin prins, dar acest domn nu ii pasa de decizia celor mai mari pe scara din care face el parte. Ce as putea face? Nu vreau sa fiu dat afara in fiecare zi de la ora si sa-mi dea si 2... Mi-au zis copiii din liceu ca daca ma pun cu el ma ard, inclusiv diriginta... Ce as putea face? Nu e faza ca sunt incapatanat, e faza ca sunt obligat si nu-mi place, nu vreau sa-mi incalc principiile si sa-mi distruga personalitatea un profesor. Pur si simplu nu vreau asta, credeam ca avand in vedere ca totusi au trecut ceva ani de la revolutie lumea ar trebui sa fie mult mai deschisa la minte si sa accepte toate felurile de oameni, asa-mi place mie si nu cred ca trebuie sa-mi schimb gusturile pentru nimeni, cel putin nu cred ca's obligat, iar domnul cred ca face un atac la persoana. Sfaturi.

Răspuns Câştigător
| dracidus a răspuns:

In ciuda a altor comentarii prezentate, cred ca situatia e clara...

Daca, pentru tine, parul lung valoreaza mai mult decat o medie stricata la franceza + corijare, atunci da, pastreaza-l. Daca crezi, totusi, ca ai putea evita situatii ciudate, mai bine tunde-l. Si eu am parul lung, insa, nu am avut ghinionul tau, de a prinde profesori neintelegatori.

11 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Esti baiat? Altfel nu as vedea un motiv dc sa nu te lase cu parul lung,daca esti fata bineinteles ca ai voie cu parul lung,doar sa il tii prins la scoala ca nu esti la discoteca.Iar daca esti baiat,tunde-te "fetito", baietii nu poarta parul lung, doar de aia sunt baietihee hee

| Minks a răspuns:

Incearca sa pui in discutie acest lucru, la directoare, sa ii pui fata in fata. Daca scoala nu are un regulament de ordine interioara in care sa fie interzis acest aspect domnul tau profesor n-are dreptul acesta. Ceva pe cale oficiala banuiesc ca nu poti face, doar sa incerci sa ii explici care e problema, si sa te impui. Nu trebuie sa te lasi influentat de "autoritatea" lui, ca nu e frate cu dracu' ca sa o incurci.

| Agnes00 a răspuns:

Daca nu poti si nici nu vrei sa te imprietenesti cu sistemul si sa te supui acestuia, sfideaza-l: ia-ti o peruca.Pana la urma vrea sa ai parul scurt, nu conteaza cum. Si cateva ore pe saptamana nu ar fi chiar incomod.

| Agnes00 a răspuns:

Pe sistemul: "Nu conteaza cat de lung am parul".

| DonAnonymius a răspuns:

Şi eu am un părul lung dar nu am ghinionul pe care îl ai tu.Acum ştiu că e greu dar zi-i direct în faţă ca nu e nimic ilegal, nimic rău, nimic grav.În afară din punct de vedere estetic nu văd cu ce-l deranjează.E părul tău şi te asigur că viaţa lui nu ar fi schimbată dacă ţi-ai păstra pletele.Succes!

| AddaSunnii a răspuns:

Pai, cred ca ar trebui sa vorbesti cu directoarea, sa o rogi sa vorbeasca cu el, sa te lase cu parul prins, dar sa nu te puna sa te tunzi. Incearca sa-l rogi si sa-i vorbesti frumos. Daca asa nu merge, nu cred ca e bine sa incerci sa te iei in gura cu el sad.

| dariale a răspuns:

Vorbeste inco o data cu directoarea, daca inca n-ai facut-o, spune-i, explica-i ca asa iti place, ca asa esti tu. Si ca nu-ti place ca te simti obligat din cauza ca un profesor idiot are un capriciu [ nebunii ], bine nu-i zi faza cu idotwinking.dar sa-i explici ca tie asa iti place si ca asa esti tu si nu doresti sa te schimbi,
S-o dilit lumea la cap, da rau de tot.
Si un profesor nu are dreptul asupra unui copil a carui nu ii este parinte. Doar parintele are acest drept, cat se poate.
Si daca nu-i pasa de deciziile celor mai superiori lui, ar trebui dat afara, dar voi, toata clasa, impreuna cu parintii puteti face contestatie pentru a putea sa-l schimbati pe acest profesor, depuneti declaratie la director si gata, se poate sa vi-l schimbati dar merita sa incercati.
Si nu te tunde.
Oricum succes!winking

| V3ra a răspuns:

Cea mai mare prostie pe care nici eu nu o suport:sa-ti spuna un profesor cum sa te tunzi! Cred ca mai important ar fi sa-si vada de ora lui si sa il preocupe mai mult cum te descurci la materia pe care o preda decat sa se uite cum iti sta parul, nu are nicio relevanta ascest aspect, poti avea parul de 1 m si sa fii toba de carte si sa ai parul scurt si sa nu inveti nimic!

| bendis92 a răspuns:

Nu prea ai ce face... poti doar sa o tii tot asa in speranta ca se va tot plictisi sa te dea afara din clasa sau sa incerci sa ii pregatesti un discurs legat de drepturile tale pentru. ca in final e doar par acum pe bunelaughing nu iti afecteaza inteligenta sau altceva(in franceza ca sa-l dai gata). Fii calm si vei avea numai de castigatwinking numai bine!

| ThePrincessOfTheDark a răspuns:

Tu,draga sa stii ca stiu un prof care vine cu foarfeca la scoala si ii ameninta pe elevi ca o s-ai tunda.Astia,de frica nu-si lasa parul lung.sa nu patesti si tu la fel! fi tare!

| NuAmNumeBăă a răspuns:

Bună. Prindeţi părul într-un coc sau pur şi simplu spune-i dirigintei/dirigintelui. fundă?