| Andrei_Berdei_1980 a întrebat:

Azi s au afisat rezultatele la ASE si am fost al 4 lea la taxa... Intrebarea mea: As putea sa trec la buget din semestrul urmator? da? Cum?

1 răspuns:
| BackAgain a răspuns:

Eu din regulamentul ASE Bucuresti inteleg ca e posibil. Din Capitolul VIII (pag 9-12):

"Art. 54. Locurile finanţate de la buget se ocupă prin concursul de admitere sau în funcţie de creditele de studiu transferabile acumulate de la începutul studiilor şi de media aritmetică ponderată cu creditele de studii transferabile, obținute la finele anului universitar anterior, respectiv al semestrului I al anului I de studii. Fac excepţie studenţii de la buget care îndeplinesc condiţiile pentru a primi bursă socială și care îşi păstrează forma de finanţare. Alocarea locurilor de la buget se face pe tranşe de credite de studii transferabile. Pot participa la ierarhizare doar studenţii care au la dosar diploma de bacalaureat în original.

Art. 55. Consiliul de Administraţie al Academiei de Studii Economice din Bucureşti stabileşte şi comunică numărul locurilor de la buget pentru fiecare facultate şi an de studiu, în concordanţă cu numărul locurilor ocupate prin concursul de admitere în anul I şi ținând cont de numărul de studenţi care au dreptul de a beneficia de finanţare de la bugetul de stat, conform prevederilor prezentului regulament.

Art. 56. Creditele de studii transferabile luate în considerare provin numai de la disciplinele obligatorii şi opţionale. Numărul maxim de credite de studii transferabile care se ia în considerare este de 30
pentru semestrul I al anului I de studii, respectiv de 60 la finele anului universitar. Media la finele anului/semestrului anterior este ponderată cu creditele de studiu transferabile de la disciplinele
obligatorii şi opţionale şi se calculează cu două zecimale, cu trunchiere."

"Art. 59. Decanul facultăţii aprobă lista studenţilor de la buget care îndeplinesc condiţiile pentru a primi bursă socială stabilite prin Metodologia privind acordarea burselor şi a altor forme de sprijin
social.

Art. 60. Ierarhizarea studenţilor se face la finele semestrului I, pentru studenţii anului I, şi la sfârşitul fiecărui an universitar.

Art. 61. Pentru redistribuire, la finele semestrului I din anul I și la finele anilor I și II, se parcurg următorii paşi:
a) se determină numărul locurilor de la buget care se scot la concurs pentru alţi studenţi decât cei precizaţi la art. 59. Fie acesta m;
b) se stabileşte lista studenţilor care au n*30 credite de studii, unde n este numărul semestrelor absolvite. În această listă studenţii sunt ordonaţi descrescător, după media anului anterior,
calculată conform art. 56. Se trage linie după m poziţii;
c) dacă locurile de la buget nu se completează după parcurgerea pasului anterior, se continuă cu analiza studenţilor care au n*(30-i) credit de studii, unde i=1;
d) procesul continuă pentru i=2, 3,4..., până la completarea locurilor de la buget;
e) dacă mai mulţi studenţi au aceeaşi medie ponderată la finele semestrului I din anul I și la finele anilor I și II, departajarea pentru ultimul loc se face după:
i. punctajul general de la admiterea în anul I, pentru semestrul II al anului I de studiu şi anul al II-lea de studiu;
ii. media generală a anilor I şi al II-lea, pentru anul al III-lea de studiu, ponderată cu numărul creditelor aferente disciplinelor promovate.

Art. 62. Studenţii din anul I, semestrul I, care nu acumulează minimum 15 ECTS la disciplinele obligatorii şi opţionale pierd locul de la buget. Locurile disponibilizate vor fi alocate studenţilor de la taxă, cu cele mai bune rezultate, care au dreptul să beneficieze de finanţare de la buget, conform prevederilor legale şi care au depus diploma de bacalaureat în original. În cazul în care la un program de studii nu există studenţi finanţaţi prin taxe de şcolarizare, care să aibă dreptul de a primi finanţare de la bugetul de stat, acestea vor fi distribuite către alte programe de studii universitare de licență."

Gasesti aici: http://mefc.ase.ro/licenta-baza-legislativa-2
Vezi fisierul "Regulament privind activitatea didactica pentru studiile universitare de licenta" pentru detalii.